BKUS Paliatīvās aprūpes dienests - 9
Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Āgenskalna klīnikas pediatra un homeopāta Edgara Medņa publikācijās par mediķiem nav noziedzīga nodarījuma sastāva, pavēstīja prokuratūrā.

Rīgas Ziemeļu prokuratūrā septembra beigās bija saņemts Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) iesniegums, uz kura pamata prokuratūrā tika sākta pārbaude.

Biedrība iesniegumā lūdza prokuratūrai izvērtēt, vai Medņa darbībās, sociālajos tīklos publicējot informāciju, kas vērsta uz naida un neuzticības izraisīšanu pret ārstiem, nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes, un nosūtīt iesniegumu izmeklēšanas darbību veikšanai pēc piekritības.

Rīgas Ziemeļu prokuratūras prokurore ir izskatījusi minēto iesniegumu, un pārbaudes gaitā konstatēts, ka nav pamata kriminālprocesa sākšanai, jo pastāv kriminālprocesu nepieļaujošs apstāklis – izdarītajā nodarījumā nav noziedzīga nodarījuma sastāva, tāpēc pieņemts lēmums par atteikšanos sākt kriminālprocesu, norādīja prokuratūrā.

Krimināllikuma normā ir paredzēta kriminālatbildība par darbību, kas vērsta uz naida vai nesaticības izraisīšanu atkarībā no personas dzimuma, vecuma, invaliditātes vai jebkuru citu pazīmju dēļ, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Tāpat ir paredzēta kriminālatbildība par minēto noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, uzņēmuma, organizācijas atbildīgs darbinieks, vai ja tas izdarīts, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu.

Krimināllikumā minētais noziedzīgais nodarījums apdraud personu līdztiesību dažādās jomās personas dzimuma, vecuma, invaliditātes vai jebkuru citu pazīmju dēļ.

Iepazīstoties ar Medņa publicēto informāciju sociālajos tīklos, uz kuriem savā iesniegumā norādījusi biedrība, nav gūts apstiprinājums tam, ka Mednis būtu vērsis naidu vai izraisījis nesaticību atkarībā no personas dzimuma, vecuma, invaliditātes vai jebkuru citu pazīmju dēļ.

Naida noziegumu motīvi izriet no aizspriedumiem pret noteiktām sabiedrības grupām, tieši ar šo savu motivāciju naida noziegumi atšķiras no citiem prettiesiskiem nodarījumiem, taču šajā gadījumā Mednis kritizē vienu konkrētu dzīves atgadījumu, nevis sociālo grupu ar aizspriedumos balstītu motīvu, secinājusi prokuratūra.

Papildus prokuratūra norādījusi, ka, nosakot kritērijus, kas var būt par iemeslu sociālā naida un nesaticības izraisīšanai, par prioritārām jāuzskata pazīmes, kuras persona iegūst automātiski – "bez personas gribas un piepūles", tostarp, iedzimtās pazīmes, kuras persona nevar brīvi mainīt.

Ārsti kā medicīnas profesionāļu kopums nav uzskatāmi par īpaši aizsargājamu personu grupu krimināltiesiskā nozīmē, proti, ārstiem kā plašai grupai piemīt pazīmes, kas ir līdz ar personas pašas gribu un rīcību iegūtas un izmaināmas, tādējādi neiekļaujas to pazīmju kopumā, kas veido īpaši aizsargājamu personu grupu krimināltiesiskā izpratnē Krimināllikuma paredzētā noziedzīgā nodarījumā, secinājusi prokuratūra.

Prokuratūra arī norādījusi, ka, ja biedrības ieskatā iesniegumā un sūdzībā minēto personu rīcības rezultātā tai ir nodarīti zaudējumi, biedrībai ir tiesības vērsties tiesā ar prasības pieteikumu.

BKUS apsver pārsūdzēt VP lēmumu

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) "nopietni apsver" iespējas pārsūdzēt Valsts policijas (VP) lēmumu atteikties sākt kriminālprocesu pret Āgenskalna klīnikā strādājošo Edgaru Medni, kurš šoruden vārdiski uzbruka BKUS, informēja BKUS Komunikācijas daļas vadītāja Dace Ševčenko.

Ševčenko norādīja, ka slimnīcas juristi šobrīd izvērtē VP lēmumu, un plānots, ka tuvākajā laikā tiks veikti nepieciešamie soļi, lai to pārsūdzētu.

"Mēs uzskatām, ka Medņa izteikumi sociālajos tīklos ir nepatiesi un būtiski kaitē gan slimnīcas, gan mūsu darbinieku reputācijai. Šāda dezinformācija var maldināt sabiedrību un negatīvi ietekmēt mūsu pacientu un viņu ģimeņu uzticību sniegtajiem ārstniecības pakalpojumiem. Mūsu galvenais mērķis ir aizstāvēt slimnīcas un tās darbinieku godu un reputāciju, kā arī novērst nepatiesas informācijas tālāku izplatīšanos," pauda slimnīcas pārstāve.

Jau vēstīts, ka arī Valsts policija atteikusies sākt kriminālprocesu pret Āgenskalna klīnikā strādājošo Medni pēc saņemtajiem iesniegumiem no Veselības inspekcijas un Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai (BKUS) par iespējamu neslavas celšanu slimnīcai un tās personālam.

VP šādu lēmumu pieņēmusi, uzsverot, ka krimināllikumā atbildība paredzēta par neslavas celšanu otrai personai, nevis pret iestādi vai uzņēmumu. Mednis un atsevišķi komentētāji sociālajos medijos BKUS ārstus būtībā vainoja apzinātā ļaunprātībā saistībā ar maza zēna nāvi, kurš septembrī mira no difterijas.

Pēc nevakcinētā zēna nāves Āgenskalna klīnikā strādājošais Edgars Mednis vietnē "Telegram" spriedelēja, ka ar difteriju slimojošo bērnu vecāki esot izmantojuši savas Pacientu tiesību likumā noteiktās tiesības un pieņēmuši lēmumu atteikties no meitu turpmākas ārstniecības, jo esot secinājuši, ka "meitu veselībai un dzīvībai var tikt nodarīts kaitējums, kā tas notika ar brālīti, kuru vecāku ieskatā "noārstēja" līdz nāvei".

Šāda vēršanās pret ārstējošajiem mediķiem izsauca asu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pretreakciju.

Arī LĀB tika izteikts nosodījums par šiem paziņojumiem un nolemts, ka LĀB Ētikas komisija vērtēs Medņa publiskos izteikumus par vakcināciju, lemjot arī par jautājuma tālāku virzīšanu Sertifikācijas padomē. Tāpat LĀB valde lūdza tiesībsargājošām institūcijām vērtēt, vai Medņa publiskajos izteikumos sociālajos tīklos nav saskatāma iespējama naida runa. Latvijas Pediatru asociācija lūdza apturēt Mednim izsniegto sertifikātu.

Iesniegumi pret Medni tika vērtēti LĀB Ētikas komisijā. Kā vēstīja Latvijas Televīzija, Ētikas komisijas lēmumu tika pieņēmusi, taču kategoriski atsakās to izpaust.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!