Saeima - 41
Foto: Saeimas administrācija

Biedrība "Sabiedrība par atklātību – Delna" un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosina Saeimu pārskatīt un atjaunot deputātu ētikas kodeksu.

Saeima ētikas kodeksu pieņēma 2006. gadā, saturiski tas sastāv no 23 vispārīgiem punktiem. Kopš tā pieņemšanas tas nav pārskatīts.

Eiropas Padomes Pretkorupcijas starpvalstu grupas (GRECO) Ceturtās novērtēšanas kārtas ziņojumā 2012. gadā sniegtās rekomendācijas aicināja pārskatīt un aktualizēt Saeimas ētikas kodeksu un papildināt to ar praktiskiem pasākumiem, lai veicinātu deputātu ētiku un novērstu korupciju, taču tās joprojām nav ieviestas.

KNAB pārstāve Anna Aļošina piektdien iepazīstināja ar minētajām starptautiskajām rekomendācijām attiecībā uz parlamenta deputātu ētikas kodeksu un to ieviešanu.

Aļošina uzsvēra, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nekad nav bijusi ''pietiekami aktīva'', tā ir bijusi drīzāk pasīva. Tai nav loma ētikas kodeksa iedzīvināšanā, proti, komisija reaģē uz deputātu pārkāpumiem tikai tajos gadījumos, kad ir saņemts rakstveida iesniegums no parlamentārieša, skaidroja KNAB pārstāve. Komisijai arī nav pilnvaru ierosināt lietu pret kādu deputātu bez konkrēta iesnieguma.

Kā lielu problēmu gan KNAB, gan ''Delna'' saskata, ka nav iespēju trešajai personai, tai skaitā Saeimas darbiniekam, vērsties komisijā ar iesniegumu par iespējamu deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu.

Ētikas kodekss visu laiku būtu jāpārskata, jo bieži vien nav skaidrs, kas patiesībā slēpjas aiz noteikta panta, teica KNAB pārstāve.

"Progresīvo" deputāte Jana Simnovska diskusijā atzina, ka Saeimas kārtības ruļļa un deputātu ētikas kodeksa pārskatīšana ir iestrēgusi. Viņas ieskatā, tas noticis tādēļ, ka tos mēģina pārskatīt pārāk plaši, uzreiz visos jautājumos.

Politiķe akcentēja, ka dažkārt iesniegumi par iespējamu deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu ir politiskā atriebība, no kā parlaments cenšas izvairīties. Tāpat izpratne deputātu vidū par ētiku ir ļoti atšķirīga, uzskata Simanovska.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas loceklis, deputāts Edmunds Zivtiņš (LPV) pauda, ka ētikas kodeksu derētu uzlabot. Vienlaikus, viņaprāt, ja iesniegumus par ētikas kodeksa pārkāpumu varētu komisijā iesniegt trešās personas, tad komisija saņemtu "simtus, tūkstošus" iesniegumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!