Otrdien, 29. oktobrī, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti piekrita sākt kriminālvajāšanu pret "Zaļo un zemnieku savienības" (ZZS) frakcijas deputātu Juri Jakovinu. Taču gala lēmums par to gan vēl būs jāpieņem Saeimai.
"Delfi" jau vēstīja, ka Saeimai būs jālemj par Jakovina izdošanu kriminālvajāšanai, kas varētu būt saisīts ar KNAB sākto kriminālprocesu pret viņu, kur deputāts, kurš ir arī ģimenes ārsts, izsniedzis viltotu izziņu kādai advokātei. Kā toreiz informēja KNAB, advokāte, iespējams, attiecīgo dokumentu iesniegusi tiesā, lai novilcinātu tiesas sēdi.
Komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS) pēc sēdes žurnālistiem pauda, ka slēgtajā sēdē tika uzklausīti abu pušu viedokļi, un lemts atbalstīt Jakovina izdošanu kriminālvajāšanai. Viņš gan nekomentēja agumentus šim lēmumam, jo tas atklātu sēdes saturu. Komisijas balsojums slēgtajā sēdē par deputāta izdošanu kriminālvajāšanai, kas pēc tam būs jāvērtē Saeimai, nebija vienbalsīgs, taču ar lielu balsu pārsvaru, sacīja komisijas priekšsēdētājs.
Pats Jakovins pēc komisijas sēdes medijiem norādīja, ka savu vainu neatzīst, jo lietā iesaistītajai personai nav sniedzis darba nespējas lapu, un uzsvēra, ka izprot likumu un to, ko drīkstējis darīt.
Uz komisijas sēdi bija pieaicināta Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokurore Dace Nusbauma. Viņa norādīja, ka prokuratūrai ir pamats uzskatīt, ka deputāts ir viltojis dokumentus, kas Krimināllikuma izpratnē piešķir tiesības un atbrīvo no pienākumiem, līdz ar to saskatāms pamats kriminālvajāšanas uzsākšanai.
"Ja diagnoze būtu uzstādīta atbilstoši tam, kāda bija saslimšana pacientei, tad šāda kriminālprocesa, visticamāk nebūtu," sacīja Nusbauma. Viņa minēja, ka viltotais dokuments ir izraksts no ambulatorā pacienta medicīniskās kartes.
Divām personām ir celtas apsūdzības un pieņemts lēmums par viņu saukšanu pie kriminālatbildības, pauda prokuratūra, minot, ka jāgaida Saeimas gala lēmums – process tiek skatīts vienoti, kur pārējie iesaistītie jau ir apsūdzēto personu statusā.
Tā kā divas personas jau ir apsūdzētas, lai netiktu pārkāpts izmeklēšanas noslēpums, komisijas sēdē jautājums bija jāskata slēgti – ja tas būtu atklātā veidā, tas kaitētu kriminālprocesam, pauda prokurore. Tāpat viņa norādīja, ka sēdē tika izpausta informācija par konkrētu personu veselības stāvokli.
Satversme nosaka, ka pret Saeimas locekli nevar uzsākt kriminālvajāšanu bez Saeimas piekrišanas. Šo jautājumu paredzēts skatīt Saeimas 7. novembra sēdē parastajā kārtībā.
Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka Saeimai būs jālemj par Jakovina izdošanu kriminālvajāšanai.
Trešdien, 23. oktobrī, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē tās vadītājs Jānis Vucāns (ZZS) kolēģus informēja, ka saņemti dokumenti par kāda deputāta izdošanu kriminālvajāšanai.
Aizbildinoties ar slepenību, komisijas vadītājs neatklāja nedz deputāta vārdu, kuru rosināts izdot kriminālvajāšanai, nedz arī tika atklāts iemesls.
Viņš teica, ka komisijas deputātiem būs jāiepazīstas ar dokumentiem un kādā no nākamajām sēdēm jālemj par turpmāko rīcību.
Šā gada septembrī LTV raidījums "de facto" vēstīja, ka Jakovins, kurš ir arī praktizējošs ģimenes ārsts, iesaistīts krimināllietā, par ko šovasar ziņoja KNAB.
KNAB paziņojums tika izplatīts augustā. Tajā birojs informēja par kādu šovasar sāktu kriminālprocesu, kurā tiesības uz aizstāvību ir trim personām. KNAB pārbaudīja aizdomas, ka zvērināts advokāts uzkūdījis ārstu izsniegt viltotu izziņu advokāta kolēģei, kas, iespējams, attiecīgo dokumentu iesniegusi tiesā, lai novilcinātu tiesas sēdi, vēsta "de facto". Jakovins raidījumam stāstījis, ka vasarā ir bijis KNAB.
Pēc tam, kad "de facto" lūdza KNAB plašākus komentārus, ņemot vērā, ka viena no personām ar tiesībām uz aizstāvību procesā ir Saeimas deputāts, birojā informēja, ka vārdus komentēt nevar, taču drošības līdzekļi konkrētajai personai nav piemēroti, savukārt lieta esot noslēguma stadijā.