"Stabilitātei!" deputātam Pučkam būs jādodas uz valsts valodas zināšanu pārbaudi
Foto: LETA

Opozīcijas partijas "Stabilitātei!" deputātam Viktoram Pučkam būs jāpārbauda valsts valodas zināšanas, ceturtdien, 31. oktobrī, nolēma Saeima.

Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vērtēja deputātu iesniegumus par Pučkas un viņa partijas biedra Jefimija Klementjeva nosūtīšanu uz valsts valodas pārbaudi. Komisija vienojās, ka Klementjevs nav sūtāms uz valsts valodas pārbaudi, bet Pučka ir.

Šodien, uzrunājot Saeimas deputātus, Klementjevs pauda, ka viņš grib turpināt darbu un uzlabot savas latviešu valodas zināšanas.

Savukārt Pučka pateicās komisijai par darbu, piebilstot, ka, neatkarīgi no Saeimas balsojuma rezultāta, Latvija ir viņa mājas un Latgale – viņa zeme. "Neatkarīgi no jūsu lēmuma, Latvija ir mana dzimtene. Dievs, svētī Latviju!" pauda Pučka.

"Delfi" jau vēstīja, ka lēmumprojektu autori norāda, ka Klementjevs un Pučka 2022. gada 1. novembrī deva deputāta svinīgo solījumu, kurā viņi Latvijas tautas priekšā zvērēja arī "stiprināt [..] latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu [..] savus pienākumus pildīt godprātīgi pēc labākās apziņas", kā arī apņēmās ievērot Latvijas Satversmi.

Tāpat lēmumprojektu autori norāda, ka Saeimas deputātam ir jāpārvalda Latvijas valsts valoda tādā līmenī, lai viņš spētu pilnvērtīgi piedalīties Saeimas darbā.

Lēmumprojektu autori atsaucas uz 2023. gadā plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju, ka Klementjevs un Pučka ir ignorējuši Valsts valodas centra (VVC) aicinājumu ierasties uz valsts valodas pārbaudi, kā rezultātā abiem piemērots naudas sods.

Šā gada sākumā VVC atkārtoti saņēmis iesniegumus, kuros apšaubītas sešu "Stabilitātei!" deputātu, tostarp Klementjeva un Pučkas valodas prasmes. Klementjevs esot ieradies uz valodas pārbaudi, bet viņa prasmes nav atzītas par pietiekamām un viņš administratīvi sodīts. Savukārt Pučka VVC aicinājumam neatsaucās un viņš saņēmis administratīvu sodu, ko pārsūdzējis.

Ņemot to vērā, vairāki deputāti rosināja Saeimu lemt par abu deputātu nosūtīšanu uz valsts valodas pārbaudi. Lēmumprojektus vērtēs Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!