Aviobiļešu kompensācija un zemāks PVN ēdinātājiem – LPV izvirza savas budžeta prioritātes
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Bez drošības 2025. gada budžetā kā prioritāte jāietver arī ekonomiskā izaugsme, uzskata opozīcijā esošā partija "Latvijas pirmajā vietā" (LPV), kas iesniegusi savus priekšlikumus 2025. gada budžetā, tostarp tūrisma veicināšanai pilnībā kompensēt aviobiļešu cenas, kā arī ieviest samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi sabiedriskajā ēdināšanā.

LPV portālu "Delfi" informēja, ka politisā spēka līderis Ainārs Šlesers iesniedzis priekšlikumu papildināt likumprojekta "Par valsts budžetu 2025. gadam" pirmo pantu, lai likums un ar to saistīto lēmumu pieņemšana un rīcības politikas attīstības virziens būtu ne tikai drošība, bet arī ekonomiskā izaugsme.

Tāpat Šlesers iesniedzis priekšlikumu, kas saistīts ar tūrisma nozari, lai veicinātu tūristu plūsmas uz Latviju palielināšanos, atbalstot vietējo ekonomiku un atjaunojot pieprasījumu pēc viesnīcu un citiem ar tūrismu saistītiem pakalpojumiem.

"Praksē tas nozīmētu aviobiļešu cenas kompensēšanu 100% apmērā, ja Latvijas viesnīcās uzturēšanās rezervēta vismaz divām naktīm, par ko veikta 100% priekšapmaksa," informēja LPV.

Šlesera priekšlikuma mērķis ir piesaistīt nesezonā papildus vienu miljonu tūristu gadā, kuri iztērēs Latvijā vismaz 500 miljonus eiro, nodrošinot darbu viesnīcām, restorāniem, kafejnīcām, veikaliem.

Deputāts uzskata, ka tas dos Latvijas valsts budžetam vismaz 100 miljonus eiro ienākumu gadā nodokļu ieņēmumos.

Trešais Šlesera priekšlikums ir saistīts ar PVN regulējumu sabiedriskās ēdināšanas nozarei, proti, piemērot samazināto PVN likmi 12% apmērā šai nozarei.

LPV frakcijas deputāte Ramona Petraviča ir sagatavojusi virkni priekšlikumu sabiedrības visneaizsargātāko cilvēku atbalstam. Priekšlikumu mērķis ir palielināt kopšanas pabalstu gan bērniem, gan pieaugušajiem ar smagu invaliditāti, nesamazināt mājokļa pabalstu, indeksējot pensijas piemērot augstākus procentus no apdrošināšanas iemaksu algas, pensiju indeksāciju veikt divreiz gadā un piemaksas atjaunot visiem no nākoša gada.

Tāpat sagatavoti priekšlikumi, lai senioriem nodrošinātu datortehniku digitālo iemaņu apgūšanai, lai piešķirtu finansējumu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību izveidei, lai policistiem un ugunsdzēsējiem nodrošinātu tādas kompensācijas, kādas saņem Nacionālo bruņoto spēku karavīri, kā arī priekšlikumi demogrāfiju veicinošiem pasākumiem.

Lai stiprinātu ģimenes vērtību sabiedrībā, veicinātu dzimstību un nodrošinātu ģimenes finanšu drošību, deputāte Ilze Stobova savos priekšlikumos ierosina budžetā iekļaut "Dzimstības veicināšanas programmu", kas paredz 100 miljonu eiro finansējumu, jaundzimušo ģimenēm izmaksājot vienreizēju 5000 eiro pabalstu par katru jaundzimušo bērnu.

Stobovas priekšlikumi arī paredz par 2% palielināt Valsts sociālā nodrošinājuma pabalstus II un III grupas invaliditātes personām, ja invaliditātes cēlonis ir slimība no bērnības, kā arī I grupas invalīdiem.

Tāpat Stobovas priekšlikumi paredz Valsts sociālo pabalstu likumā noteikt ģimenes valsts pabalstu apmēru pārskatīšanas kārtību, lai sākot no 2025. gada 1. novembra ģimenēm ar bērniem kompensētu inflācijas ietekmi, tā nodrošinot iespēju apmaksāt bērniem nepieciešamās vajadzības.

Pēc visu politisko spēku priekšlikumu iesniegšanas tos vērtēs Saeimas Budžeta komisija. Savukārt Saeima galīgajā lasījumā 2025. gada budžetu skatīs decembra sākumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!