Veselības ministrija (VM) šobrīd strādā pie grozījumiem Farmācijas likumā, lai sniegtu stacionārajām ārstniecības iestādēm tiesības iegādāties zāles tieši, informēja VM.
Šāda pieeja ministrijas ieskatā varētu ietekmēt tirgus dinamiku - samazināt zāļu cenas, palielināt konkurenci un uzlabot sistēmas gatavību ārkārtas situācijās, nodrošinot efektīvākas piegādes.
Ja slimnīca nevēlēsies izmantot tiešā iepirkuma iespēju, tā varēs turpināt iepirkt medikamentus kā līdz šim, izmantojot ierastās piegādes ķēdes, norāda VM.
Ministrijā skaidro, ka pie zāļu pieejamības jautājumiem un zāļu nodrošinājuma, tajā skaitā krīžu gadījumos, kopīgi strādā Baltijas valstu veselības ministri augsta līmeņa darba grupā.
Igaunija jau ir līdzīgus grozījumus normatīvajos aktos.
Balstoties uz slimnīcu sniegto informāciju, ļaujot iepirkt medikamentus pa tiešo no ražotāja, slimnīcas varētu būtiski ietaupīt un arī elastīgāk rīkoties, lai nodrošinātu pacientiem nepieciešamo terapiju, uzsver VM.
Kā vēstīts, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka būtu jāļauj slimnīcām iepirkt medikamentus, apejot Latvijas lieltirgotavas.
Viņš paskaidroja, ka slimnīcas šobrīd nedrīkst nepastarpināti iepirkt medikamentus no ražotājiem. Tām jāiepērk zāles no Latvijas lieltirgotavām, kas savukārt rada papildu izmaksas.
Staņēvičs minēja, ka ir Latvijā nereģistrēti medikamenti, kurus jāieved retu slimību ārstēšanai. "Gadās, ka lieltirgotava pasaka - piegādāsim, bet maksās 100 eiro - gribi pērc, negribi nepērc. Mēs nevaram atļauties nepirkt. Tas nozīmē, ka nevaram kontrolēt cenas," viņš skaidroja.
Staņēvičs uzskata, ka varētu nodrošināt gan zemākas cenas, gan drošību, runājot par rezervēm, ja slimnīcām ļautu iepirkt medikamentus pa tiešo no ražotāja.