Drošībai un izaugsmei austrumu pierobežā būs pieejami 476 miljoni eiro
Foto: Shutterstock

Ekonomiskajai konkurētspējai, drošības stiprināšanai un noturībai pret krīzēm Austrumu pierobežā būs pieejami 476 miljoni eiro, portālu "Delfi" informēja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Ministrija izstrādājusi rīcības plānu Latvijas Austrumu pierobežas attīstībai 2025.–2027. gadam, kopumā 53 pasākumiem piešķirot 476 miljonus eiro.

Drošības jomā plānots, ka Austrumu pierobežas stiprināšana tiks virzīta kā visas Eiropas Savienības (ES) drošības jautājums. Šī plāna ietvaros paredzēts, ka daudzgadu budžeta periodā, sākot no 2027. gada, tiks pieprasīts papildus finansējums tieši tām ES dalībvalstīm un reģioniem, kas atrodas pie Austrumu robežas ar Krieviju un Baltkrieviju. Šāds solis nodrošinātu lielāku finansiālo atbalstu šo reģionu drošībai un aizsardzībai.

Plāns paredz militāro bāžu izveidi, 550 Valsts aizsardzības dienesta karavīru izvietošanu Latgalē un septiņu katastrofas pārvaldīšanas centru izbūvi. Tiek stiprināta informatīvā telpa un plānota divējāda lietojuma produktu ražošana.

Lai veicinātu Austrumu pierobežas iedzīvotāju labklājību, plānots attīstīt reģiona ekonomiku un padarīt to pievilcīgāku uzņēmējdarbībai. Plāns paredz radīt 712 jaunas darba vietas un piesaistīt 56,9 miljonu eiro privāto investīciju industriālajā parkā un infrastruktūrā, kā arī sniegt atbalstu 34 mazajiem un vidējiem uzņēmumiem inovāciju klāsteru programmas ietvaros.

Plānots arī nodrošināt aizdevumus eksportējošiem uzņēmumiem un ieguldījumus lauksaimniecības konkurētspējas veicināšanai.

VARAM norādīja, ka plāna ietvaros paredzēts uzlabot piekļuvi pakalpojumiem un infrastruktūrai 30% lauku teritoriju iedzīvotājiem, attīstīt atvērtās zonas pilsētvidē, kā arī izstrādāt mājokļu būvniecības modeli ar īres subsīdijām un uzlabot energoefektivitāti ēkām.

Transporta infrastruktūras attīstībai plānota 34 kilometru autoceļu uzlabošana, Vienības tilta rekonstrukcija un 18 bezemisiju transportlīdzekļu iegāde pašvaldībām.

Investīcijas tiks veiktas arī platjoslas tīkla attīstībā, nodrošinot augstas veiktspējas interneta pieslēgumu 1657 objektiem.

Cilvēkresursu jomā plāns paredz pasākumus pakalpojumu pieejamības uzlabošanai un remigrācijas veicināšanai, nodrošinot 95 atgriezušās personas gadā. Tiek plānota uzņēmēju un augstākās izglītības sinerģija, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas integrācija Rīgas Tehniskās universitātes ekosistēmā, kā arī Daugavpils Universitātes darbības turpināšana.

Izglītības jomā plānots saglabāt Malnavas koledžas darbību un nodrošināt astoņas pieejamības skolas. Plānā ir arī jauniešu militārā apmācība un veselības aprūpes stiprināšana, tostarp valsts līdzdalība Daugavpils reģionālās slimnīcas attīstībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!