Eiropas Cilvēktiesību tiesa trīs lietās noraida sūdzības par administratīvā procesa ilgumu
Foto: PantherMedia/Scanpix

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ceturtdien pasludināja lēmumu, izbeidzot tiesvedību lietās "Klopcovs pret Latviju", "Žagars pret Latviju" un "Cišeiko pret Latviju", informēja Ārlietu ministrijā.

Šajās lietās iesniedzēji, atsaucoties uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju, sūdzējās par administratīvā procesa ilgumu.

ECT, piekrītot valdības iebildumam, secināja, ka iesniedzēji nebija izsmēluši nacionālos tiesību aizsardzības līdzekļus. ECT atgādināja konvencijas pamatprincipu, ka sūdzības pirms to iesniegšanas ECT ir jāizvirza arī nacionālā līmenī.

Tāpat ECT atsaucās uz lietā "Guravska pret Latviju" secināto, ka Latvijā iespēja, pamatojoties uz Satversmi, vērsties vispārējās jurisdikcijas tiesā ar kompensācijas prasību par ieilgušu tiesvedību civillietā ir efektīvs tiesību aizsardzības līdzeklis.

ECT atzina, ka valdība ir pierādījusi, ka laikā, kad tika pieņemti galīgie nolēmumi iesniedzēju lietās, Latvijā jau pastāvēja efektīvs tiesību aizsardzības līdzeklis attiecībā uz viņu sūdzībām par administratīvā procesa ilgumu. Līdz ar to, ievērojot, ka iesniedzēji šo tiesību aizsardzības līdzekli nebija izsmēluši, ECT atbilstoši konvencijai iesniedzēju sūdzības noraidīja.

Lietā "Klopcovs pret Latviju" iesniedzējs 2012. gada 17. decembrī vērsās Ieslodzījuma vietu pārvaldē ar iesniegumu par kaitējuma atlīdzināšanu. 2013. gada 28. maijā iesniedzējs pārsūdzēja Ieslodzījuma vietu pārvaldes lēmumu Administratīvajā rajona tiesā. 2018. gada 16. martā Senāts atteica ierosināt kasācijas tiesvedību, ar šo nolēmumu noslēdzot tiesvedību. Procesa ilgums bija pieci gadi un trīs mēneši.

Lietā "Žagars pret Latviju" iesniedzējs 2012. gada 23. janvārī vērsās Valsts policijā (VP), apstrīdot amatpersonu faktisko rīcību un lūdzot atlīdzināt kaitējumu. 2012. gada 3. maijā iesniedzējs pārsūdzēja VP lēmumu Administratīvajā rajona tiesā. 2019. gada 20. novembrī Senāts atteica ierosināt kasācijas tiesvedību, ar šo nolēmumu noslēdzot tiesvedību. Procesa ilgums bija septiņi gadi, deviņi mēneši un 29 dienas.

Savukārt lietā "Cišeiko pret Latviju" iesniedzējs 2013. gada 20. septembrī vērsās Aizsardzības ministrijā ar iesniegumu par pabalsta piešķiršanu. 2013. gada 6. decembrī pārsūdzēja Aizsardzības ministrijas lēmumu tiesā. 2020. gada 16. janvārī Senāts atteica ierosināt kasācijas tiesvedību, ar šo nolēmumu noslēdzot tiesvedību. Procesa ilgums bija seši gadi, trīs mēneši un 28 dienas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!