Diabēta un zarnu slimību pacientiem valsts apmaksās jaunus pakalpojumus
Foto: Shutterstock

No 2025. gada 1. janvāra tiek paplašināts no valsts budžeta apmaksājamo pakalpojumu klāsts, tajā skaitā cukura diabēta pacientiem apmaksās intravitreālās injekcijas, Stradiņa slimnīcā darbu sāks multidisciplināra komanda iekaisīgu zarnu slimības pacientu aprūpei, savukārt ilgstošās sociālās aprūpes institūcijās uzsāks vienota apjoma un kvalitātes veselības aprūpes pakalpojumu ieviešanu, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā (VM).

Veselības aprūpes pakalpojumu attīstību un jaunu pakalpojumu ieviešanu paredz otrdien, 26. novembrī, valdībā pieņemtie grozījumi "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā".

No nākamā gada cukura diabēta pacientiem valsts apmaksās intravitreālās injekcijas, paredz otrdien valdībā pieņemtais lēmums.

Ar intravitreāla injekcijām ārstē acs tīklenes saslimšanas un tā ir plaši pielietota un efektīva ārstēšanas metode oftalmoloģijā citviet Eiropā, kas nodrošina maksimāli augstas koncentrācijas dažādu zāļu piegādi acs audiem. Bez intravitreālas medikamentu ievadīšanas tīklenes slāņu bojājums turpina palielināties, radot tīklenes audu strukturālās izmaiņas, kas nav savienojamas ar redzes asumu, var izraisīt redzes invaliditāti un redzes zudumu, skaidro ministrijā.

Prioritāri šīs injekcijas tiks nodrošinātas cukura diabēta pacientiem, ņemot vērā augsto diabēta izplatību Latvijā un ar to saistīto redzes zuduma risku. Atbalsts intravitreālajām injekcijām ir būtisks solis acu veselības jomā, nodrošinot pacientiem savlaicīgu un efektīvu terapiju, kas ļauj saglabāt redzi un dzīves kvalitāti.

Savukārt 2025. gadā Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā darbu sāks multidisciplināra komanda iekaisīgu zarnu slimības (IZS) pacientu aprūpei.

Ar mērķi nodrošināt specializētu aprūpi un atbalstu pacientiem ar IZS no 2025. gada 1. janvāra VSIA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" tiks izveidota IZS struktūrvienība, kurā pakalpojumus multidisciplināras sadarbības ietvaros nodrošinās māsa, uztura speciālists, gastroenterologs, psihiatrs un citi speciālisti.

Līdz ar šīs struktūrvienības izveidi IZS pacienti tiks nošķirti no kopējās pacientu plūsmas, tādējādi uzlabojot gastroenterologa pieejamību un samazinot gaidīšanas rindu šī ārsta speciālista konsultācijas saņemšanai. Māsas iesaiste IZS pacientu aprūpē atslogos gastroenterologa darbu, kurš līdz šim daļu laika veica arī aprūpes uzdevumus, piemēram, apmācību par diētu, diagnostisko manipulāciju pieejamību, ceļošanu, vakcināciju, osteoporozes, utml. IZS pacientu skaitam ir pieaugoša tendence - 2022. gadā unikālo pacientu skaits - 673, savukārt 2024. gada pirmajos sešos mēnešos unikālo pacientu skaits sasniedz 722. IZS ir, piemēram, Krona slimība vai čūlainais kolīts.

Multidisciplināras komandas ir būtisks solis ceļā uz augstākas kvalitātes, pacientcentrētu veselības aprūpi, kas pakāpeniski tiek ieviesta veselības aprūpes sistēmā. Struktūrvienības izveide palīdzēs uzlabot slimību diagnostiku, ārstēšanu un ilgtermiņa vadību, kā arī nodrošināt pacientiem pieejamu, centralizētu vietu savlaicīgām konsultācijām un izmeklējumiem, nepieciešamības gadījumā terapijas pielāgošanai, norāda ministrijā.

Tāpat no 2025. gada 1. janvāra Latvijā tiks uzsākta vienota veselības aprūpes pakalpojumu klāsta ieviešana ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās (izņemot institūcijas, kuras nodrošina valsts finansētu ilgstošās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumu). Ņemot vērā ierobežoto finansējumu, šis process noritēs pakāpeniski, skaidro VM.

Primāri veselības aprūpes pakalpojumu ieviešana notiks institūcijās, kurās ir vairāk nekā 149 vietas klientiem vecumā no 18 gadiem.

Lielās institūcijas, kas jau ir izveidojušas ārstniecības iestāžu reģistrā reģistrētas struktūrvienības veselības aprūpes nodrošināšanai, būs tiesīgas slēgt līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Pakalpojumu klāstā ietilps sertificētu ārstu palīgu (feldšeru) vai māsu, kā arī sertificētu fizioterapeitu sniegtie pakalpojumi.

Izmaiņu mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās pieejamus vienotus un kvalitatīvus veselības aprūpes pakalpojumus. Izmaiņas paaugstinās aprūpes standartus un uzlabos klientu dzīves kvalitāti, pārliecināta VM.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!