Veselības ministrija informē par zāļu cenu politiku
Foto: LETA

Veselības ministrija (VM) ir izstrādājusi jaunu zāļu cenu veidošanas modeli recepšu zālēm, kas spēkā stāsies nākamā gada 1. janvārī. Ceturtdien, 28. novembrī, ministrija ar to plašāk iepazīstināja medijus.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) sacīja, ka izmaiņas skars recepšu medikamentus, kas šobrīd maksā virs pieciem eiro. "Saprotam, ka medikamentu cenas Latvijā lielākas nekā Lietuvā vai Igaunijā, vajadzēja kaut ko darīt, mēs izdarījām," norādīja Abu Meri, atzīstot, ka ieguldīts smags darbs, daudz diskusiju ar nozari, aptiekām, farmaceitiem, bet darba grupās panākts rezultāts.

"Šodien uzsākam informatīvo kampaņu par zāļu cenu modeli. Esmu gatavs atbildēt arī uz iedzīvotāju jautājumiem sociālajos tīklos, gatavojam video, informāciju," solīja ministrs.

Ministrijas mērķis ir, "lai līdz Ziemassvētkiem visi zinātu, kas būs no janvāra".

Gatavi dažādām situācijām

Abu Meri noraidīja jebkādas spekulācijas, ka jaunā cenu modeļa dēļ varētu nebūt pieejami kādi medikamenti. "Ja kādi medikamenti nav pieejami, tas nav saistīts ar uzcenojuma modeli, bet kādiem iemesliem visā Eiropā," viņš sacīja.

Runājot par to, ka kāds varētu radīt mākslīgu medikamentu nepieejamību, Abu Meri apgalvoja: "Janvārī būšu Latvijā, nekur nebraukšu, neļausim kādā stūri noliktavās kaut ko krāt". Šādām situācijām ministrijā ir izstrādāts rīcības mehānisms.

Ministrs aicina nozari turpināt sadarbību, dialogu, kā arī visus tehniskos jautājumus atrisināt un operatīvi labot. "Lielām problēmām nevajadzētu būt, ja būs, mēs risināsim," viņš solīja.

Foto: LETA

Lai uzraudzītu zāļu cenu izmaiņas un zāļu pieejamību aptiekās, ministrijas padotības iestādes ir izveidojušas informācijas apmaiņas sistēmu, lai sekotu līdzi zāļu cenu izmaiņām un vērtētu jaunā modeļa ieviešanas gaitu. VM valsts sekretāre Agnese Vaļuliene skaidroja, ka ministrijai ir iekšējās datu tāfeles, kurās seko līdzi cenām un izmaiņām, kā arī informācijai par zāļu nepieejamību. Viņa sacīja, ka regulāri pasaulē trūkst kāda medikamenta, bet dati mainās katru dienu un tam tiek sekots līdzi. "Ir skaidrs rīcības algoritms, ja tiek konstatēta kādu medikamentu nepieejamība, kas ir ļoti būtiski," sacīja Vaļuliene.

Kas mainīsies

Zāļu cenu veido medikamenta ražotāja cena, lieltirgotavas un aptiekas uzcenojumi un pievienotās vērtības nodoklis. Jaunajā modelī uzcenojumi recepšu zālēm tiek samazināti, salīdzinot ar šobrīd pieļaujamo. Šo izmaiņu rezultātā dārgākajām recepšu zālēm cenai jāsamazinās par 15–20%, savukārt lētākās recepšu zāles var kļūt dārgākas, norāda ministrijā.

Jaunais zāļu cenu veidošanas modelis paredz: fiksētu uzcenojumu par iepakojumu aptiekām un lieltirgotavām, ražotāja cena Latvijā vairs nedrīkstēs būt augstāka kā Lietuvā un Igaunijā, maksu par farmaceita pakalpojumu (pacientam 75 centi).

Kā skaidroja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere, maksa par farmaceita pakalpojumu ir paredzēta par katru recepti. Ja pacientam uz receptes ir izrakstītas zāles ilgākam patēriņam un zāles aptiekā tiek izņemtas vairākās reizēs, maksa par farmaceita pakalpojumu – 75 centi – tiks piemērota tikai pirmajā reizē.

"Reizē ar šo maksājumu mēs vēlamies attīstīt farmaceitisko aprūpi un ar laiku aptiekās ieviest vēl citus pakalpojumus," viņa papildināja.

Tāpat kā līdz šim, vairumtirgotājam ir jānodrošina zāļu piegāde aptiekām, lai nodrošinātu pacientu vajadzības, kā arī jāgarantē pietiekama zāļu klāsta pieejamība un pasūtītā zāļu daudzuma piegāde atbilstoši pieprasījumam īsā laikposmā. Zāles, kuras pieprasa steidzami piegādāt un kuras atrodas zāļu krājumā, zāļu vairumtirgotājam jāpiegādā pēc iespējas ātrāk, uzsvēra ministrijā.

VM uzsver, ka neatkarīgi no recepšu apkalpošanas maksas ieviešanas, iedzīvotājiem tāpat būs ievērojami jūtams recepšu cenu samazinājums.

Atbildes uz jautājumiem par recepšu zāļu cenu izmaiņām no 1. janvāra iedzīvotāji var iegūt gan ministrijas mājas lapā, gan sazinoties ar Nacionālā veselības dienesta Klientu apkalpošanas centru pa bezmaksas tālruni 80001234 vai rakstot uz nvd@vmnvd.gov.lv.

Jau ziņots, ka 2025. gada 1. janvārī stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 803 "Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem". Izmaiņu galvenais mērķis ir pacientiem nodrošināt lētākas recepšu zāles, ko paredzēts panākt mainot līdzšinējo zāļu uzcenojuma modeli, uz ko norādījusi arī Konkurences padome, Pasaules Veselības organizācija un Pasaules Banka.

Zāļu cenu veidošanās modeļa pārskatīšana ir viens no virzieniem zāļu finansiālās pieejamības uzlabošanai, ko paredz valdībā pieņemtais Informatīvais ziņojums par pasākumiem, lai Latvijas iedzīvotājiem samazinātu izdevumus par medikamentiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!