Latvijā neieviesīs četru dienu darba nedēļu, tomēr ar izmaiņām Darba likumā rosināts atļaut darba ņēmējam un devējam par tādu vienoties.
Labklājības ministrija (LM) izstrādājusi grozījumus Darba likumā, kurā tostarp ietvertas izmaiņas attiecībā uz darba laiku.
Ministrija atsaucas uz 2022. gadā platformā "manabalss.lv" savāktajiem parakstiem sabiedrības iniciatīvai "Par četru dienu un 32 stundu darba nedēļu".
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 2023. gada 1. februārī vērsās pie Darba lietu trīspusējās sadarbības apakšpadomes ar aicinājumu vērtēt iespējas un meklēt mūsdienīgus risinājumus darba un privātās dzīves līdzsvarotai attīstībai un atalgojuma samērīgumam.
Sadarbībā ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību un Latvijas Darba devēju konfederāciju, izvērtējot šī brīža situāciju, tika secināts, ka viens no labākajiem risinājumiem ir tāds, kas sniedz iespēju darbiniekam ar darba devēju vienoties par elastīgāku darba laika organizēšanu, saglabājot 40 stundu darba nedēļu un nesamazinot darbinieka darba samaksu.
Tādējādi ar grozījumiem Darba likumā rosināts paredzēt iespēju darbiniekam un darba devējam vienoties par darba dienas darba laika pagarināšanu par divām stundām, tādējādi dodot iespēju nedēļas 40 darba stundas nostrādāt četras dienās. Šobrīd darba dienas darba laiku var pagarināt par vienu stundu.
Vienlaikus detalizētāk rosināts regulēts arī to, ka darba devējs un darbinieks var darba līgumā vienoties par četru dienu darba nedēļu, turklāt šāda vienošanās var tikt noslēgta gan uz noteiktu laiku, gan - pastāvīgi.
"Tomēr pusēm tiek saglabāta iespēja atkāpties no šāda darba laika organizēšanas metodes un atgriezties pie piecu dienu darba nedēļas," piebilst LM.
Par izmaiņām likumā vēl jālemj Ministru kabinetam, bet gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.