Līgumus par izmaiņām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) darba organizācijā parakstījuši 99,8% darbinieku, portāls "Delfi" noskaidroja dienestā.
Kā norādīja NMPD pārstāve Arita Freimane, no darbiniekiem Latgalē, kur paredzētas lielākās izmaiņas, līgumus ir parakstījuši gandrīz visi, izņemot septiņus cilvēkus.
Četri no viņiem vēl domā, bet trīs cilvēki nav parakstījuši, jo ir prombūtnē, paskaidroja Freimane.
Jau ziņots, ka NMPD nākamā gada budžets ir samazināts par 1,6 miljoniem eiro, tāpēc dienestā notiek darbu un resursu reorganizācija. Izmaiņu rezultātā tiks samazināta atsevišķu darbinieku slodze, dažās brigādēs mainīts trīs personu sastāvs uz divām, kā arī mainīsies atsevišķu brigāžu darba laiki, pārveidojot tās no diennakts uz dienas brigādēm vietās, kur uz brigādi nakts stundās ir mazāk nekā viens izsaukums. Lai šīs izmaiņas ieviestu, konkrētiem darbiniekiem tika sūtītas vēstules par izmaiņām darba organizācijā. Ja tās pieņem, jāparaksta līgums.
Darbiniekus pārstāvošā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ar iecerēm nav apmierināta. Tā ir sākusi kolektīvā tiesību strīda procedūru un iesniegusi NMPD vadībai prasību atcelt plānotās darba organizācijas izmaiņas. Turklāt arodbiedrība arī apliecinājusi gatavību vērsties tiesā, ja strīdu neizdosies atrisināt sarunu ceļā. Pirmdien, 2. decembrī, NMPD un LVSADA tiksies, lai turpinātu risināt darba organizācijas strīdu.
"Es nemainīšu lēmumu attiecībā uz vietām, kas ir izsvērtas, tikai tāpēc, ka tas ir principa jautājums "atcelt rīkojumu". Cipule neatceļ rīkojumus, pat ja Keris to vēlas," raidījumā "Spried ar Delfi" uzsvēra NMPD direktore Liene Cipule.
LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris raidījumā uzsvēra, ka nav racionāla pamata samazināt līdzekļus NMPD, jo līdzekļu jau tā trūkst visai veselības nozarei kopumā, tostarp NMPD. "Vismaz tiek nemitīgi runāts par to, ka dienests nevar piesaistīt cilvēkresursus vajadzīgajā skaitā, tādēļ ka nav ar ko cilvēkus ieinteresēt, nav iespēju viņiem maksāt konkurētspējīgu atalgojumu. Ir šī gada dienesta budžets ar miljona deficītu paredzams, – vismaz tā Cipules kundze stāstīja (Saeimas) Sabiedrības veselības apakškomisijā 12. novembrī. Un uz tā fona pateikt, ka dienests var tā brīvi šķirties no 1,6 miljoniem, absolūti nepamatoti," klāstīja Keris.
Savukārt NMPD direktore uzsvēra, ka veikt izdevumu samazinājumu ir bijis ļoti grūts uzdevums. Ir izdevies panākt, ka tieši preču un pakalpojumu izdevumu kategorijā izdevumi nav jāsamazina, jo pretējā gadījumā ciestu sabiedrība, bet, tā kā uzstādījums par izdevumu samazinājumu palicis spēkā, nācies meklēt citus variantus.
"Šajā gadījumā lēmums par dažu brigāžu nakts stundu mazināšanu un pāreju uz divu cilvēku brigādēm attiecas uz apmēram 1,6% no kopējām stundām, kas dienestā tiek veiktas neatliekamās palīdzības nodrošināšanai. Un tieši tāpēc runājām, ka šis kopumā stipri neskars iedzīvotājus," skaidroja Cipule.