Veselības ministrs sola rotāciju VM pakļautības iestādēs, ziņo LTV
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Ar Veselības inspekcijas (VI) vadības maiņu no nākamā gada veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) pieteicis būtiskas pārmaiņas veselības jomas iestādēs – pārmaiņas varētu piedzīvot vēl trīs Veselības ministrijas (VM) pakļautībā esošās institūcijas, otrdien ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Ministrs paudis uzskatu, ka, viņaprāt, šīm iestādēm beidzot jāsāk strādāt pacientu interesēs, raksta portāls "lsm.lv".

Kā pirmā no nākamā gada vadītājas amatu VI atstās līdzšinējā iestādes direktore Anita Slokenberga. Viņas vietā iecelta līdzšinējā VM valsts sekretāra vietniece Antra Valdmane, kas darbu sāks janvārī. VI ir vadošā institūcija valstī, kas pieņem pacientu sūdzības un var sodīt, administrē ārstniecības riska fondu, kas izmaksā atlīdzību pacientam par nekvalitatīvu ārstniecību.

"Mēs jau kādu laiku domājam par to, lai VI būtu mazāk birokrātijas, ātrāk reaģētu uz pacientu iesniegumiem. Pēc būtības Veselības inspekcijai ir jākļūst pacientiem draudzīgākai. Tāpēc mēs strādājām ar bijušo vadītāju, lai būtu uzlabojumi. Bet teikšu godīgi, es esmu cilvēks, kas grib ātrāku rezultātu," skaidrojis ministrs.

"lsm.lv" vēsta, ka VI plaši kritizēta gan par paviršo attieksmi pret sūdzībām, ko izgaismojis skandāls ar imunologu Jevgēniju Ņikiforenko, par kura nepiedienīgu uzvedību ziņoja pacientes, bet inspekcija šim ārstam sākotnēji ļāva turpināt strādāt, gan tas, ka attiecībā uz ārstniecības riska fondu, kā mērķis ir pacientus pasargāt, – pacientu sūdzības visbiežāk tā atzīst par nepamatotām. Šī gada pirmajos sešos mēnešos negatīvi bijuši 74% lēmumu.

LTV aktualizējusi jautājumus, kuras iestādes vēl gaida pārmaiņas un kur varētu mainīties vadība, taču vēsta, ka pašlaik notiekot aktīvas sarunas, tāpēc šīs iestādes netiek nosauktas.

Tiek solīts, ka šo iestāžu nosaukumus varētu atklāt šīs nedēļas beigās vai nākamās nedēļas sākumā. "Pašlaik izskatās, ka ir trīs iestādes, kurās varētu būt pārmaiņas vadītāju līmenī," padis Abu Meri.

Pacientu tiesību aizstāvji un organizāciju pārstāvji "Panorāmai" norādījuši, ka piekrīt – pārmaiņas vajag, un līdz šim tās notiek pārāk gausi. Kā piemērs minēts Ārstniecības riska fonds un inspekcijas darbinieku sniegto atzinumu objektivitāte.

VM un ministra pakļautībā ir tādas iestādes, kā, piemēram, Slimību profilakses un kontroles centrs, Zāļu valsts aģentūra, Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un vēl citas.

Arī Nacionālais veselības dienests, kas lemj par individuālām kompensācijām dārgu zāļu apmaksai, ir kritizēts, pēc Valsts prezidenta vārdiem – par skatīšanos uz cipariem, nevis cilvēkiem. Arī to varētu skart reorganizācija, atzīmē LTV.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!