"Rīgā varētu veidoties īpaši apsargāti bagātnieku geto, kuros izredzētie baudīs eiropeisku dzīves līmeni, bet ārpus dzeloņdrāšu žogiem spietos no dzīvokļiem izliktie bezpajumtnieki, plauks cilvēku un narkotiku tirdzniecība, nesodīta vardarbība, ubagošana, rekets." Tā savas eksistenciālās pārdomas, ieskicējot drūmu vīziju par Latvijas likteni, viedokļrakstā "Failed state. Latvija?" pašas dižķibeles "vētras acī" iesāka toreizējais politologs, tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs (LA).
Tagad viņš portālam "Delfi" saka, ka šo rakstu atceras ar zināmu nostalģiju – pats bijis jaunāks un viņam paticis rakstīt polemiskus tekstus, taču 2009. gada sākums, kad tas tapa, bijis "patiešām Latvijai dramatisks laiks".
Krīze viena – politikas atšķiras
No lielās krīzes laiku jukām mūs šķir teju 15 gadi, un šobrīd Latvijā dzīvo 1,857 miljoni, Lietuvā 2,885 miljoni, bet Igaunijā – ap 1,374 miljoniem cilvēku. Lielākā laika nogrieznī raugoties, Latvija no gadsimta sākuma līdz 2022. gadam kopumā zaudējusi ap 316 tūkstošiem savu pilsoņu un valstspiederīgo, kuri devušies dzīvot un strādāt uz ārvalstīm. Atgriezušies aptuveni 54 tūkstoši, izriet no pētnieku teiktā. Tāpat dzimstībai ir tendence samazināties, bet mirstībai – pieaugt, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Rakstā par dižķibeles sekām "Delfi" jau izpētīja, ka šī gadsimta laikā Latviju ir pametis aptuveni katrs septītais iedzīvotājs.
Pēc šīs krīzes radās un sabiedrībā izplatījās mīmi – īsi apraksti, ko visi lieto un kas, lai gan nav īsti precīzi formas ziņā, skaidri iezīmē noskaņu, piemēram, cilvēki lieto frāzi "visi aizbrauca", bet labi zina, ka nevis visi krīzes laikā aizbrauca, bet ļoti daudzi. Vairāk lasiet rakstā: "Pēdējais izslēgs gaismu" lidostā un latviskās viensētas izmirst – vai lielā krīze mainīja Latviju
Etnodemogrāfs Ilmārs Mežs uzskata, ka Latvijā dzimstības līmenis nav pietiekams, lai kompensētu iedzīvotāju skaita samazinājumu, un tas rada ilgtermiņa izaicinājumus gan valsts sociālajai sistēmai, gan ekonomiskajai izaugsmei.
"Šī problēma nav jauna, taču izskatās, ka politikas veidotāji Latvijā nespēj atrast risinājumu vai pat neuzskata šo problēmu par prioritāru," šā gada vasarā tapušā viedokļrakstā "Vai Igaunija apsteigs Latviju iedzīvotāju skaita ziņā?" norāda Mežs.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv