Papildu piemaksa par ārsta vizīti – vai to var iesniegt VID kā attaisnoto izdevumu?
Foto: OlgaLIS - stock.adobe.com

Arvien biežāk par vizīti vai izmeklējumu pie ārsta jāmaksā papildu pacienta piemaksa. Lielākoties veselības apdrošinātāji šo sadaļu neapmaksā. Vai to var iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) kā attaisnoto izdevumu, skaidro portāls "Delfi".

Par piemaksām pie ārstu vizītēm portāls "Delfi" jau vēstīja iepriekš. "Veselības centru apvienības" (VCA) komunikācijas vadītāja Līga Ribkinska skaidroja, ka piemaksa par katru maksas vizīti ir viens no veidiem, kā nodrošināt attīstību, pieaugošos pakalpojumu pieprasījumu un līdzekļus ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības paplašināšanai iedzīvotājiem visā Latvijā. VCA piemaksu apmērs ir no 0,5 līdz 3 eiro.

Arī citās ārstniecības iestādēs piemēro piemaksas. Piemēram, Rīgas 1.slimnīcā, apmeklējot ārstu, ir piemaksa 1 eiro. Šī piemaksa saucas "Pieraksta un atgādinājuma sistēmas uzturēšanas līdzmaksājums".

Portāls "Delfi" lūdza VID skaidrot, vai šie izdevumi ir iesniedzami gada ienākumu deklarācijā. Īsā atbilde: nē, tie nav uzskatāmi par attaisnotajiem izdevumiem un tos nevar iekļaut gada ienākumu deklarācijā, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).

Dienestā skaidro, ka, pirmkārt, šādu piemaksu atzīšana par attaisnotiem izdevumiem ir atkarīga no tā, vai tās tiek uzskatītas par medicīniskajiem pakalpojumiem.

Otrkārt, ja piemaksas, piemēram, "Pieraksta un atgādinājuma sistēmas uzturēšanas līdzmaksājums" vai "pacienta piemaksa maksas", attiecas uz pakalpojumiem, kas nav tieši saistīti ar ārstēšanu (piemēram, reģistrācijas un atgādināšanas sistēmas uzturēšana), tad tās neuzskata par attaisnotiem izdevumiem, kurus var iekļaut gada ienākumu deklarācijā. Šādas piemaksas, visticamāk, uzskatāmas kā administratīvie izdevumi, kas nav saistīti ar tiešiem medicīniskiem pakalpojumiem.

Ja šādi papildu izdevumi nav tieši saistīti ar ārstēšanas pakalpojumiem, tad tos nevar iekļaut attaisnotajos izdevumos, jo tie neattiecas uz veselības aprūpes pakalpojumiem, kuru izmaksas var atskaitīt no ienākumiem, piemēram, veselības apdrošināšanas maksājumiem vai ārstēšanas izdevumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!