Tiesībsargs ir saņēmis vairākas iedzīvotāju sūdzības par to, ka cilvēki nav saņēmuši sev adresētos valsts vai pašvaldības sūtījumus, kā rezultātā viņiem iestājušās nelabvēlīgas tiesiskas vai finansiālas sekas, "Delfi" informēja tiesībsarga birojā.
Kā norāda birojā, šādas nelabvēlīgas sekas iestājušās tāpēc, ka e-adresē nav pievienota ikdienā lietotā e-pasta adrese vai deklarētās dzīvesvietas adresē netiek pārbaudīti saņemtie sūtījumi.
Lai veicinātu sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei un novērstu turpmāku privātpersonām nelabvēlīgu situāciju rašanos, tiesībsargs jau šī gada decembra sākumā, vērsās pie Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) ar aicinājumu veikt atkārtotu iedzīvotāju informēšanu, tostarp norādot veicamās darbības (e-pasta validācijas) nozīmi un tiesiskās sekas. Tāpat tiesībsargs mudināja aģentūru ievērot piekļūstamības prasības cilvēkiem ar uztveres un redzes traucējumiem.
Iedzīvotāji aicināti līdz Ziemassvētkiem ikvienu pārbaudīt, kura adrese norādīta oficiālai saziņai ar valsti un pašvaldību. Šāda funkcija ir gan deklarētajai dzīvesvietas adresei, gan e-adresei. "Ikvienam cilvēkam jābūt sasniedzamam tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību," uzsver tiesībsarga birojā.
Tiesībsargs atgādina, ka e-pasts nav e-adrese. E-adrese jeb oficiālā elektroniskā adrese ir personalizēta pastkastīte portālā "Latvija.gov.lv", kas ir ērts, drošs un efektīvs veids saziņai ar valsts un pašvaldību iestādēm jebkurā laikā un no jebkuras atrašanās vietas pasaulē. Lai e-adrese būtu ērta lietošanā un par visiem tajā saņemtajiem paziņojumiem cilvēks uzzinātu, tiesībsargs aicina tajā norādīt e-pasta adresi, kuru cilvēks ikdienā lieto regulāri. Tas ļaus par e-adresē saņemtajiem valsts un pašvaldību paziņojumiem uzzināt ar informatīvas ziņas saņemšanu savā privātajā e-pasta kastītē.
Jau ziņots, ka VDAA šā gada marta beigās aicināja iedzīvotājus apstiprināt savus portālā "Latvija.gov.lv" norādītos e-pastus, uz kuriem saņem paziņojumus par e-adresē saņemtajām ziņām. Tomēr lielai daļai šī paziņojuma saņēmēju savu e-pastu apstiprināt neizdevās. Vēlāk noskaidrots, ka tam par iemeslu bijušas tehniskas problēmas, taču tolaik VDAA par tādām komentārus nesniedza. Savukārt šobrīd iedzīvotāji ir ļoti sašutuši par radušos situāciju, jo konstatējuši, ka nesaņemtu brīdinājuma e-pastu dēļ ir nokavējuši svarīgus paziņojumus no valsts iestādēm.
Šķetinot problēmu cēloņus, tostarp noskaidrots, ka e-adreses uzturētāja VDAA piedzīvojusi tehniskas ķibeles tieši dienā, kad iedzīvotāji aicināti validēt savus e-pastus, un rezultātā ļoti daudziem tas nav izdevies. Datiem, ka to ir izdarījuši salīdzinoši maz lietotāju, "vajadzēja būt resnam sarkanam karogam," raidījumā "Spried ar Delfi" uzsvēra Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta mākslīgā intelekta laboratorijas pētnieks Ilmārs Poikāns.