Foto: Cilvēki piketā pie Kongresu nama pauž atbalstu Gruzijai cīņā par demokrātiju
Foto: LETA

Sestdien Rīgā, pie Kongresu nama, notika jaunatnes organizācijas "Protests" un "Klubs "Māja" - jaunatne vienotai Eiropai" rīkots pikets, lai pievērstu uzmanību autoritārisma pieaugumam Gruzijā un izrādītu solidaritāti cīņā par demokrātiju un nākotni Eiropā, informēja akcijas rīkotāji.

Uz pasākumu bija pulcējušies pāris desmiti cilvēku.

Piketētājiem rokās bija plakāti, uz kuriem uzrakstīti vēstījumi galvenokārt angļu valodā. Piemēram, uz dažiem plakātiem bija rakstīts "Back to EU" ("Atpakaļ ES") un "Georgian Nightmare, please, fu*k off" ("Gruzijas murg, ej dillēs! "), kā arī "Time to wake up from the Georgian dream" ("Laiks atmosties no Gruzijas sapņa").

Vairāki cilvēki bija atnesuši līdzi Gruzijas, ES un arī Ukrainas karogus. Vienai sievietei bija līdzi arī Eiropas Savienības karogs. Ik pa laikam tika latviešu un angļu valodā tika izkliegti saukļi "Nē Krievijas likumiem", "Gruzija ir Eiropa", "Brīvību Gruzijai". Piketā sanākušie teica nelielas uzrunas - to vidū bija piketa organizāciju pārstāvji, kā arī gruzīni.

Kopumā akcija noritēja mierīgi. Notiekošo uzraudzīja neliels skaits policijas darbinieku.

Akcijas organizatori asi nosoda vardarbību pret miermīlīgiem protestētājiem, tostarp asaru gāzes, gumijas ložu un ūdens lielgabalu izmantošanu, kā arī mediju apspiešanu, kas apdraud demokrātisko diskursu.

"Mēs nedrīkstam pieļaut klusēšanu, kamēr tauta, kas cīnās par brīvību un cilvēktiesībām, tiek mērķtiecīgi apspiesta. Ikvienam, kam rūp demokrātijas nākotne, ir jānostājas pret šādu netaisnību," uzsver rīkotāji.

Jau ziņots, ka šodien par Gruzijas prezidentu ievēlēts valdošajai prokrieviskajai partijai "Gruzijas sapnis" lojālais bijušais futbolists Miheils Kavelašvili.

"Gruzijas sapņa" kontrolētā elektoru kolēģija, kuru opozīcija boikotē, ievēlēja Kavelašvili ar 224 balsīm. Lai tiktu ievēlēts Kavelašvili, kas bija vienīgais kandidāts, bija nepieciešamas vismaz 200 no 300 elektoru kolēģijas locekļu balsīm.

Valsts galvu iepriekš izraudzījās tiešās vēlēšanās, bet "Gruzijas sapnis" 2017. gadā veica grozījumu konstitūcijā, lai uzvarētāju varētu noteikt elektoru kolēģija, kuras sastāvā ir parlamenta deputāti un reģionu pārstāvji. Šajā kolēģijā vairākums ir valdošajai partijai.

Prorietumnieciskā opozīcija ir paziņojusi, ka neatzīs šo balsojumu un prezidente Salome Zurabišvili arī turpmāk būs leģitīmā valsts galva.

Opozīcija un Zurabišvili arī neatzīst 26. oktobrī rīkoto parlamenta vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās uzvarēja "Gruzijas sapnis".

Prorietumnieciski noskaņotā Zurabišvili 30. novembrī paziņoja, ka neatstās prezidenta amatu pēc termiņa beigām decembrī un paliks amatā līdz leģitīma parlamenta ievēlēšanai.

"Nav leģitīma parlamenta, un tāpēc neleģitīms parlaments nevar ievēlēt jaunu prezidentu. Līdz ar to nevar notikt inaugurācija, un mans mandāts turpināsies, līdz tiks izveidots leģitīmi ievēlēts parlaments," paziņoja Zurabišvili.

"Gruzijas sapnis" plāno rīkot jaunā prezidenta inaugurāciju 29. decembrī.

Gruzijā kopš oktobra beigām ir notikuši ielu protesti pret valdošo partiju. Tie pastiprinājās, kad premjerministrs Iraklijs Kobahidze 28. novembrī paziņoja, ka Gruzija līdz 2028. gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.

Sagaidāms, ka spriedze vēl vairāk saasināsies 14. decembrī, kad valdošās partijas likumdevējiem ir jāizvēlas lojāla persona, kas nomainīs prorietumnieciski noskaņoto prezidenti Salomi Zurabišvili.

Prezidente paziņojusi, ka Gruzijas jaunievēlētais parlaments un valdība ir neleģitīmi, un solījusi, ka neatstās amatu, līdz tiks sarīkotas jaunas parlamenta vēlēšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!