Video: Krievijas specdienesta darbiniekam Stovbunam Latvijā bijis informators – "Finansists"
Foto: Kadrs no video

Iespējamais Krievijas specdienesta darbinieks Aleksejs Stovbuns, kurš Latvijā tika pieķerts vienā no Valsts drošības dienesta (VDD) izmeklēšanām, bijis aktīvi iesaistīts kontaktos ar Itālijas labējā spārna politiķiem, atsaucoties uz ukraiņu politologa veiktu pētījumu, svētdien vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Par pierādījumiem kalpo gan fotogrāfijas, gan Stovbuna ziņojumi. Viens no publicētajiem dokumentiem attiecas arī uz Latviju, kur Stovbuns, kurš parakstās kā "Erudīts", atstāsta sarunu ar informācijas avotu Latvijā vārdā "Finansists", vēsta raidījums.

Par Latvijā iepriekš piefiksētā Stovbuna atstātajām pēdām Itālijā un citās Eiropas valstīs novembra beigās parādījās publikācija portālā "Euromaidan Press". Pētījuma autors, ukraiņu politikas zinātnieks Antons Šehovcovs jau daudzus gadus seko līdzi ar Krieviju saistītiem galēji labējiem Eiropas politiķiem, taču līdz šim nebija izdevies identificēt visus Krievijas darboņus.

"Nesen pie manis nonāca dokumenti, kuros bija teikts, ka Itālijā un arī citur vismaz viens no koordinētājiem Krievijas pusē bija Aleksejs Stovbuns, kuru es identificēju kā tieši saistītu ar FSB, Krievijas Federālo drošības dienestu," intervijā "de facto" stāsta Centrāleiropas universitātes profesors Šehovcovs.

Krievijas ietekme uz Itālijā pieņemtajiem prokremliskiem lēmumiem parādās pārtvertos e-pastos. Tos raksta autoram nodevis avots, kuru viņš neatklāj: "Avots ir uzticams. Es uzticos avotam, citādi es nedalītos ar šo informāciju."

Informācija par Stovbunu labi papildina to, ko "de facto" šā gada sākumā izdevās savākt par šo Krievijas pilsoni. Viņa vārds uzpeldēja Valsts drošības dienesta pērn sāktajā izmeklēšanā par palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā. Drošības dienests vairāk nekā pirms gada aizturēja četras personas, tajā skaitā no drošībnieku vidus nākušo uzņēmēju Igoru Bobiru. "de facto" rīcībā nonākušās fotogrāfijas rādīja, ka Bobirs ar Krievijas pilsoni Stovbunu bijuši pazīstami. Viss liecināja, ka Stovbuns ir saistīts ar drošības dienesta izmeklēšanu. Kā atklāja Bobira advokāte, pēc viņas pieprasījuma Stovbuns lietā bija sniedzis rakstveida liecību.

Par Stovbunu gada sākumā nelabprāt runāja cita izmeklēšanā iesaistītā Raita Dolgova advokāts Andrejs Podrezs: "Tas tāds provokatīvs jautājums. Ja es atbildēšu, ka, jā, man kaut ko tas [Stovbuns] izsaka, es varbūt atklāšu informāciju no lietas materiāliem. Varbūt es atļaušos uz šo jautājumu neatbildēt, ņemot vērā, ka esmu parakstījies [par informācijas neizpaušanu]."

"de facto" rīcībā ir neoficiāla informācija, ka Bobiru un Stovbunu vienojušas biznesa saites. Oficiāli pēc reģistriem gan tas nav redzams. Publiski pieejama informācija liecina, ka viens no Bobira uzņēmumiem "Litada" ražojis ziedi locītavu audu atjaunošanai un sāpju mazināšanai. Produkta mājaslapa liecina par darbošanos gan Eiropas Savienības, gan Krievijas tirgū. Klientu atsauksmes gan neizskatās īstas, jo viens no klientiem Juris Lūsis izskatās gluži kā amerikāņu investors Vorens Bafets.

Bobiram pirms gada, esot apcietinājumā Liepājā, strauji pasliktinājās veselība. Viņa dzīvību glābt neizdevās. Šovasar pēc ilgstošas slimības nomira cits drošības dienesta lietā aizturētais Raitis Dolgovs. Tas izmeklēšanai noteikti nepalīdz.

"Varam apstiprināt, ka VDD uzsāktajā kriminālprocesā izmeklēšana vēl turpinās. Vienlaikus izmeklēšanas interesēs dienests no komentāriem par izmeklēšanas gaitu atturēsies," rakstiski raidījumam atbildēja VDD.

Viens no tagad publicētajiem Stovbuna ziņojumiem parāda, ka Latvijā viņam bijusi kāda kontaktpersona ar segvārdu "Finansists".

"Jā, ir ziņojums, ko Stovbuns rakstīja augstākstāvošam. Nezinu, kurš tas ir vai kuras personas. Bet ziņojums kopumā runā par personu ar segvārdu "Finansists", kurš saka, ka ir daudz grūtāk Latvijā darboties, ja ir Krievijas pase vai aizdomīgas valsts pase," ziņojuma saturu atstāsta Šehovcovs.

Nevar izslēgt, ka aiz segvārda "Finansists" stāvējis nu jau mirušais Bobirs, taču viņš ar finanšu jomu īsti neasociējas. Tādēļ tas var būt vēl kāds cits. Ne agrāk kā 2019. gadā "Finansists" sūdzējās Stovbunam jeb "Erudītam" par stingrām finanšu uzraudzības prasībām, kas Latvijā ieviestas. Bankām jāinformē finanšu izlūki par aizdomīgiem maksājumiem.

Fragments no Alekseja Stovbuna ("Erudīts") ziņojuma:

"Kategorijā "aizdomīgie" ir iekļauti visi maksājumi, kas saistīti ar Krievijas uzņēmumiem, kas veikti no Krievijas vai uz Krieviju. (..) Komerciālās aprindās pašreizējo situāciju Latvijā saucu par finanšu genocīdu. Tiek uzskatīts, ka tādā veidā valsts atbrīvojas no piektās kolonnas. (..) No avota, kas strādā izlūkdienestos, "Finansists" uzzināja, ka norādījumi par ekonomiskās ietekmes pasākumiem tika nosūtīti Latvijas valdības struktūrām no Amerikas vēstniecības uzreiz pēc jaunā ASV vēstnieka iecelšanas Rīgā 2019. gada rudenī."

"de facto" norāda, ka raidījuma žurnālistiem neizdevās pašiem pārbaudīt Stovbuna ziņojumu autentiskumu, taču tie šķiet ticami, jo, lai arī ietērpti Krievijai izdevīgā interpretācijā, apraksti lielā mērā saskan ar reāliem notikumiem un citiem zināmiem faktiem.

Tagad daudz vairāk zināms par Stovbuna gaitām Itālijā. Fotogrāfijās fiksētas viņa tikšanās ar prokremliskiem Veneto reģiona politiķiem 2017. gadā, kad viņi centās referenduma ceļā panākt lielāku autonomiju. Stovbuna piesegs bija žurnālists no medija "Jaunā Kubaņa".

Stovbunam 2018. gadā bijusi zināma loma centienos atņemt toreizējam Ukrainas prezidentam Petro Porošenko Veronas goda pilsoņa statusu, liecina viens viņa ziņojums. Tajā Stovbuns atzīmēja, ka, tiekoties un intervējot dažādus itāļu politiķus, "ir iespēja iniciēt jautājumu par goda statusa atņemšanu Porošenko."

Mēnesi pēc Stovbuna ziņojuma Porošenko īpašo statusu Veronā tiešām zaudēja. Ukrainas vēstnieks Itālijā to nosauca par "Kremļa politisko šovu".

2019. gadā Stovbuns apmeklēja Veneto-Krievijas kultūras asociācijas pasākumu, par kuru "de facto" jau stāstījis agrāk un kurā tika demonstrēta vēstule ar prasībām Itālijā atcelt Krievijai noteiktās sankcijas. Stovbuns pēc tam rakstīja ziņojumu priekšniecībai. Viņš parakstījās kā "Erudīts". Acīmredzot, nemaz tik erudīts Stovbuns nebija, ja reiz tika pieķerts, atzīmē "de facto".

Stovbuna paziņas Latvijā Igora Bobira nāve pirms gada apcietinājumā raisīja dažādas spekulācijas par miršanas iemesliem. Izmeklēšanu par šo gadījumu veica Ieslodzījuma vietu pārvalde. Jūlijā kriminālprocesu par Bobira nāves gadījumu izbeidza, jo nebija noticis noziedzīgs nodarījums, LTV raidījumu informēja pārvaldē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!