Tramvajs
Foto: LETA

Rīgas dome trešdien lems, vai paplašināt bezmaksas sabiedriskā transporta lietotāju klāstu, iekļaujot tajā vairāku, tostarp operatīvo dienestu profesiju pārstāvjus. Ideja raisījusi neizpratni sociālo tīklu lietotāju vidū, bet Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV) ieceri dēvē par taisnīgu darījumu un skaidro – braucot sabiedriskajā transportā, mugurā jābūt formas tērpam, lai sabiedrībā veicinātu drošības sajūtu.

Plānots, ka par braucienu sabiedriskajā transportā nebūs jāmaksā Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku profesionālā dienesta karavīriem un zemessargiem, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem, ja viņi veic dienesta pienākumus un ir formas tērpā, uzrādot apliecību.

Tieši nepieciešamība būt formastērpā raisījusi plašu rezonansi sociālajā tīklā "X", kur vairāki zinātāji norāda, ka formastērps šo nozaru darbiniekiem parasti stāv darba vietā. Tāpat netrūkst arī asprāšu, kas rosina arī uz izsaukumiem doties ar Rīgas sabiedrisko transportu. Tomēr domē skaidro, ka dienesta pienākumi tiek pildīti, arī dodoties uz un no darba vietas, turklāt sabiedriskajā transportā nav jābūt pilnā formas ekipējumā.

Preses konferencē pirms domes sēdes Ķirsis pauda, ka iniciatīva nav jāpārvērš absurdā – dienestu darbinieki uz izsaukumiem dosies ar operatīvo transportlīdzekli, taču, ja ir iespēja doties citās darba darīšanās, mērs aicina izmantot sabiedrisko transportu.

Ķirsis uzsvēra sabiedrība šobrīd ilgojas pēc drošības sajūtas, jo tās patlaban trūkst. Mērs šo iniciatīvu uzskata par taisnīgu darījumu – dodot iespēju bezmaksas braukt sabiedriskajā transportā šo profesiju pārstāvjiem, tiek veicināta drošības sajūta, kas savukārt pat varētu palielināt esošo sabiedriskā transporta lietotāju klāstu. Tādējādi iniciatīva neradīšot ietekmi uz pašvaldības budžetu.

Komentējot kolēģa Viestura Kleinberga ("Progresīvie") priekšlikumu nepieciešamību pēc formas neiekļaut, Ķirsis pauda, ka iniciatīvas pamatdoma bija drošības aspekts – ja policists nav formā, neviens nezina, ka viņš ir likumsargs, un klātbūtnes efekts izpaliekot.

Koalīcija atbalstījusi šo priekšlikumu un dome par to lems trešdien.

Patlaban Rīgas sabiedriskajā transportā bez maksas var braukt galvaspilsētā deklarētie pensionāri, skolēni, personas ar invaliditāti, politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki, Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijas dalībnieki, Ukrainas civiliedzīvotāji, valsts un pašvaldības policijas darbinieki.

Savukārt ar atlaidi Rīgas sabiedrisko transportu var izmantot studenti, pedagogi, izglītības iestāžu tehniskie darbinieki, Labklājības departamenta pakļautības iestāžu sociālā darba speciālisti, aprūpētāji, veselības aprūpes personāls, audzinātāji, aukles, ārstniecības procesā iesaistītās personas, kuras strādā pašvaldības veselības aprūpes kapitālsabiedrībās un citi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!