Latvija izteikusi kompānijai "Telia" piedāvājumu iegādāties tai piederošās SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) un SIA "Tet" akcijas, trešdien, 18. decembrī, preses konferencē pēc valdības ārkārtas sēdes informēja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).
Valainis sacīja, ka valdība jau ilgstoši ir sarunās ar "Telia" par to, kā šī kompānija un Latvijas valsts redz labāko iespējamo virzienu, kā abām kompānijām jāattīstās.
Šodien valdība lēmusi izteikt "Telia" piedāvājumu pārdot Latvijas valstij tai piederošās LMT un "Tet" daļas. Atbilde no "Telia" tiks gaidīta mēnesi. Valdība deleģējusi Ekonomikas ministriju veikt sarunas ar "Telia".
"Piedāvājums ir sagatavots, izejot no saimnieciskiem apsvērumiem, un lai tas būtu ekonomiski pamatots," teica ministrs un neatklāja summu, par kuru valsts plāno iegādāties uzņēmumu daļas.
Plašākas detaļas par darījumu Valainis solīja atklāt pēc tam kad "Telia" būs sniegusi atbildi.
Viņš atturējās arī atbildēt uz žurnālistu jautājumu, vai "Telia" pozitīva lēmuma rezultātā valsts varētu apvienot LMT un "Tet".
Jau vēstīts, ka diskusijas par abu uzņēmumu tālāko attīstību notiek jau teju 20 gadus, jo savulaik tika izveidota sarežģīta "Tet" un LMT pārvaldības shēma, par kuras maiņu abiem akcionāriem – Latvijas valstij un "Telia" – līdz šim tā arī nav izdevies vienoties
Valstij SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" ("Possessor") personā pieder 51% "Tet" daļu, bet "Telia" meitasuzņēmumam "Tilts Communications" – 49% "Tet" daļu. Savukārt LMT kapitālā kopumā 49% pieder "Telia" un tās meitaskompānijai "Sonera Holding", 28% – Latvijas valstij caur Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVRTC) (23%) un "Possessor" (5%), bet vēl 23% LMT daļu pieder "Tet".
Tas teorētiski nozīmē, ka pašreiz ar "Tet" starpniecību "Telia" īpatsvars LMT kapitālā ir 60,3%, bet Latvijas valsts – 39,7%. Tomēr praksē tā nenotiek un faktiski valstij ir izšķiroša kontrole arī LMT, jo tai ir vairākums "Tet". Vienlaikus tas ir bremzējis vairākus stratēģiskus lēmumus, kuriem ir nepieciešama vienprātība, raksta LETA.
Iepriekš izskanējuši divi iespējamie scenāriji, kā valsts varētu iegūt "Telia" daļas. Viens scenārijas paredz, ka LVRTC izpērk Telia piederošās daļas Tet (49%), izmantojot savu un "Tet" bilances līmeņa finansējumu. Transakcijas ietvaros "Telia" saņem atlīdzību par tai piederošām daļām LMT caur "Tet". Otrs scenārijs - stratēģiskie un finanšu investori izpērk "Telia" daļas no LMT.
"Tet" koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 295,753 miljonu eiro apgrozījumu, kas bija par 9,5% mazāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa samazinājās par 40,1% – līdz 15,226 miljoniem eiro. Vienlaikus pašas "Tet" apgrozījums 2023. gadā bija 187,204 miljoni eiro, kas ir par 19,1% mazāk nekā 2022.gadā, bet kompānijas peļņa samazinājās par 21,1% un bija 18,987 miljoni eiro.
Tikmēr LMT koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 310,269 miljonu eiro apgrozījumu, kas bija par 6,7% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga par 0,6% un bija 32,069 miljoni eiro. Koncerna māteskompānijas apgrozījums 2023.gadā bija 175,062 miljoni eiro, kas ir par 5,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 20,6% un bija 34,864 miljoni eiro.