gripa, medikamenti, slimība
Foto: Shutterstock

Latvijā sākusies gripas epidēmija, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kā liecina pagājušās nedēļas (09.12.–15.12.) Gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati, situācija norāda uz ievērojamu gripas gadījumu skaita pieaugumu. Rīgas ambulatorajā tīklā gripas pacientu skaits divu nedēļu laikā pieaudzis līdz 107,3 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, kas arī liecina par noteikto epidēmijas sliekšņa (100 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) pārsniegumu.

Palielinājies arī stacionēto gripas pacientu skaits gan Rīgā, gan citās teritorijās. SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijā pozitīvo paraugu īpatsvars izmeklētajos paraugos palielinājies no 2,9% līdz 10,2%.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs 38 pacientiem noteikta diagnoze "gripa", balstoties uz tipisku klīnisko ainu. Gripas gadījumi reģistrēti galvenokārt Rīgā – kopā ziņots par 36 gripas gadījumiem. Viens gripas gadījums reģistrēts arī Jūrmalā un viens – Valmieras novadā, ziņo SPKC.

Kopš monitoringa sezonas sākuma biežāk ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām, tāpat kā iepriekšējās sezonās, slimo bērni 0 – 4 gadu un 5 – 14 gadu vecuma grupā. Pagājušajā nedēļā visaugstākā saslimstība reģistrēta bērniem 0 – 4 gadu vecuma grupā.

Arī daudzās citās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs  vērojams straujš gripas vīrusa aktivitātes pieaugums, kur gripas intensitāte pieaug jau četras nedēļas, un vidējais pozitīvo testu īpatsvars primārajā veselības aprūpē ES/EEZ valstīs ir 10%, kas liecina par sezonālās gripas epidēmijas sākumu arī ārpus Latvijas.

SPKC atgādina, ka vakcinācija pret gripu joprojām ir ieteicama, jo gripas izplatība var turpināties līdz pat maija beigām. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam. Imunitāte saglabājas vidēji sešus mēnešus, taču jāatceras, ka aizsardzība pēc vakcīnas saņemšanas veidojas 10-14 dienu laikā un šajā periodā vajadzētu izvairīties no kontakta ar slimiem cilvēkiem. SPKC rekomendē veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju.

Vakcinācijas galvenais mērķis ir mazināt smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem saslimšanas gadījumā ir augsts komplikāciju risks. SPKC tīmekļvietnē izvietota informācija, kurās ārstniecības iestādēs iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu riska grupu pacientiem. Saraksts var tikt papildināts un labots atbilstoši vakcīnu pieejamībai.

Tāpat SPKC iesaka ievērot nespecifiskus gripas profilakses pasākumus: regulāri un rūpīgi mazgāt rokas, ievērot respiratoro etiķeti, bieži vedināt telpas, izvairīties no tiešas saskarsmes ar slimiem cilvēkiem, iespēju robežās sekot fiziskās distancēšanās principam sabiedriskajās vietās, pacientiem ar akūtu augšējo elpceļu slimību pazīmēm palikt mājās un sekot ārsta rekomendācijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!