Rinkēvičs ar frakcijām pārrunās Saeimā noraidīto priekšlikumu kriminalizēt karteļus
Foto: LETA

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ar Saeimā pārstāvētajām frakcijām pārrunās iepriekš parlamentā noraidīto priekšlikumu kriminalizēt karteļus.

Prezidenta prese dienestā portālu "Delfi" informēja, ka pirmdien, 6. janvārī, Rinkēvičs Rīgas pilī tikās ar ģenerālprokuroru Juri Stukānu.

Puses tostarp pārrunāja nepieciešamību paredzēt kriminālatbildību par aizliegtu vienošanos publiskos iepirkumos.

Kā norādīja Valsts prezidenta birojā, šobrīd saglabājas situācija, kad par aizliegtu vienošanos kā konkurences tiesību pārkāpumu var tikt sodītas juridiskās personas, bet fiziskās personas, kas faktiski organizē aizliegtās vienošanās, pie individuālas atbildības netiek sauktas.

Valsts prezidents šo jautājumu aktualizēs tikšanās laikā ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV), atbildīgajiem ministriem un plānoto tikšanās laikā ar Saeimas frakciju pārstāvjiem.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka Saeimas vairākums pērn 5. septembrī noraidīja priekšlikumu paredzēt kriminālatbildību par aizliegtu vienošanos publiskajos iepirkumos. Par šo lēmumu bažas pauda tiesībsargājošās iestādes, kā arī ASV vēstniecība Latvijā.

Saeima skatīja grozījumus Krimināllikumā, tostarp vērtējot deputāta Andreja Judina (JV) priekšlikumu likumā ietvert punktu par aizliegtu vienošanos publiskā iepirkumā. Judina priekšlikumu atbalstīja 41 deputāts no "Jaunās vienotības", "Progresīvajiem" un Nacionālās apvienības, savukārt 45 deputāti no "Apvienotā saraksta", Zaļo un zemnieku savienības, "Latvija pirmajā vietā" un "Stabilitātei!" balsoja "pret", tādējādi karteļu kriminalizēšana neguva parlamenta atbalstu.

Saeimas sēdes laikā deputāts Gunārs Kūtris (ZZS) stāstīja, ka diskusiju laikā Juridiskajā komisijā uzņēmēju pārstāvji pateica, ka šobrīd nevajag šādu risinājumu. Uzņēmēji teikuši, KP kopā ar uzņēmējiem padomās un piedāvās risinājumu Konkurences likumā, tāpēc ka nevajag Latvijā par jebkuru darbību paredzēt kriminālatbildību.

"Beigu beigās mēs kriminālatbildību pataisīsim par ikdienas parādību, kriminalizēsim visu beigu beigās. Beigās cilvēki sapratīs, ka kriminālatbildība – tā ir ikdienas parādība," uzsvēra Kūtris.

Opozīcijas deputāte Linda Liepiņa (LPV) atzina, ka Judins "ar saviem priekšlikumiem par sodīšanu, par policejisko valsti pret uzņēmējiem" viņu uzvelk. Viņa atgādināja, ka uzņēmēji ir tie, kas maksā deputātiem algu. Savukārt opozīcijas deputāts Edgars Putra (AS) uzsvēra, ka iepirkumos jau ir izveidota elektronisko iepirkumu sistēma, "kurā neko nevar sarunāt".

Pēc Saeimas balsojuma ar kopīgu paziņojumu klajā nāca prokuratūra un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Iestādes uzsver, ka šādu grozījumu nepieciešamība ir būtiska, jo tas palīdzētu novērst ar korupciju saistītas darbības valsts un privātajā sektorā un atvieglotu izmeklēšanu par krāpnieciska rakstura noziedzīgiem nodarījumiem publiskos iepirkumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!