Lai arī ne tik aktīvi kā pēc 2022. gada 24. februāra, tomēr arī šobrīd Latvijas iedzīvotāji turpina oficiāli mainīt uzvārdus, krieviskā vietā iegūstot latvisku. Apgrūtināta iekļaušanās sabiedrībā, konflikti ģimenē un raizes, ko par krievisko uzvārdu padomās ārzemju kolēģi, ir biežākie iemesli, kādēļ uzvārda maiņa notiek. Karš Ukrainā daudziem cilvēkiem bijis arī dzinulis atgūt savu seno dzimtas uzvārdu.
Tieslietu ministrijas (TM) Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere intervijā portālam "Delfi" atzīst, ka pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī Latvijas iedzīvotāju vidū parādījās izteikta tendence nomainīt savu slāviskās izcelsmes uzvārdu.
"Likums paredz vairākus tiesiskos pamatus, kad cilvēks var mainīt savu uzvārdu. Cilvēks var iegūt savu dzimtas uzvārdu augšupejošā līnijā. Var iegūt tēva, mātes vai laulātā uzvārdu, un šādos gadījumos uzvārda mainītājam nekas īpašs nav jāpaskaidro. Bet vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā ir vēl viens pamats, kas atļauj mainīt uzvārdu, – tā ir gadījumos, kad uzvārds apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā. Šajos gadījumos ir iespēja tikt pie uzvārda, kāds dzimtā nekad nav bijis," stāsta Saukuma-Laimere.
Ko padomās kaimiņi
Rakstot iesniegumu par uzvārda, kas apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā, maiņu, ir jānorāda, kā
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv