aptieka
Foto: DPA/Scanpix/LETA

Jauns gads daudziem sācies ar pārsteigumu – dodoties uz aptieku pēc recepšu medikamentiem, ir jāpiemaksā 0,75 eiro. Tā ir piemaksa par farmaceita pakalpojumu un ir daļa no Veselības ministrijas (VM) plāna, kā samazināt zāļu cenas, par ko iedzīvotāji jau tika informēti pērn. Portāls "Delfi" skaidro iemeslus.

Jau vēstīts, ka 2025. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta noteikumos par zāļu cenu veidošanas principiem. Kā apgalvo VM, to mērķis ir uzlabot recepšu medikamentu pieejamību iedzīvotājiem.

Kāpēc izmaiņas nepieciešamas?

VM ieskatā, jauni principi cenu veidošanai recepšu zālēm tiek ieviesti, lai samazinātu zāļu cenas, tajā skaitā uzcenojumus, un zāles padarītu pieejamākas pacientiem.

Zāļu cenu veido medikamenta ražotāja cena, lieltirgotavas un aptiekas uzcenojumi un pievienotās vērtības nodoklis.

Kā skaidro ministrijā, jaunais uzcenojuma modelis paredz atteikties no esošās sistēmas, kurā pieļaujamais procentuālais lieltirgotavu un aptieku uzcenojums ir atkarīgs no zāļu ražotāja noteiktās cenas, tā vietā ieviešot vienu fiksētu uzcenojumu visām recepšu zālēm par iepakojumu, kā arī maksu par farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu.

Uzcenojumi recepšu zālēm nozīmīgi tiek samazināti, salīdzinot ar šobrīd pieļaujamo uzcenojumu.

Kā mainīsies zāļu cenas?

Jaunie zāļu cenu veidošanas modelis paredz cenu samazināšanos dārgākajām recepšu zālēm 15–20% apmērā, savukārt lētākās recepšu zāles (kas maksā vidēji līdz 3 eiro) var kļūt dārgākas, skaidro VM.

Aptiekās turpmāk zāļu cena veidosies no fiksētas maksas par iepakojumu un maksas par farmaceita pakalpojumu. Jaunā maksa par farmaceita pakalpojumu (75 centu līdzmaksājums pacientam, pārējo daļu segs valsts) nebūs augstāka par līdzšinējo aptiekas uzcenojumu, ko pacients maksā jau šobrīd.

Līdz šim kompensējamo zāļu un citu recepšu zāļu lieltirgotāju un aptieku uzcenojumi bija atšķirīgi – nekompensējamo recepšu zāļu uzcenojumi bija lielāki. Turpmāk uzcenojumi būs vienādi, tādēļ arī zāļu cenas būs vienādas, neatkarīgi no Kompensējamo zāļu saraksta.

Kas ir maksa par farmaceita pakalpojumu?

Kā skaidro ministrijā, papildus zāļu cenai aptieka iekasēs maksu par farmaceita pakalpojumu, pirmreizēji atprečojot recepti un izsniedzot zāles.

Kopējā farmaceita pakalpojuma maksa būs diferencēta – 1,50 eiro apmērā vai 2,50 eiro apmērā, ja aptieka vai aptiekas filiāle ir vienīgā konkrētajā apdzīvotajā vietā. Neatkarīgi no aptiekas atrašanās vietas, pacientam būs jāmaksā 75 centi. Te arī rodas tie 0,75 eiro, kas jāmaksā pircējam.

Nekompensējamās recepšu zāles varēs izņemt aptiekā pa daļām. Ja uz receptes ir izrakstītas zāles ilgākam patēriņam (vairāki iepakojumi) un zāles aptiekā tiek izņemtas vairākās reizēs, maksa par farmaceita pakalpojumu piemērojama tikai pirmajā reizē, uzsver ministrijā.

Līdz ar farmaceita pakalpojuma maksas ieviešanu tiks sekmēta aptieku pakalpojumu attīstība un aptieku neatkarība no ražotājiem un lieltirgotājiem. Farmaceitus ir plānots vairāk iesaistīt veselības aprūpes nodrošināšanā. Tāpēc aptiekās pakāpeniski ir plānots paplašināt un ieviest jaunus pakalpojumus.

Maksai par farmaceita pakalpojumu netiek piemērots PVN.

Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajiem medikamentiem pārejas periods nav plānots. Ja recepte ir izrakstīta 2024. gadā, bet, ja zāles tiek pirktas 2025. gadā – maksa par farmaceita pakalpojumu tiks piemērota.

Vai ir izmaiņas recepšu izrakstīšanas kārtībā?

Kā skaidro ministrijā, 2024. gada decembrī ir precizēta recepšu izrakstīšanas kārtība, paplašinot recepšu izrakstīšanas tiesības un stiprinot digitālās veselības aprūpes sistēmu.

Turpmāk papīra recepšu izrakstīšana pieļaujama, ja zāles vai medicīniskās ierīces pacientam nepieciešamas nekavējoties un receptes izrakstīšana veselības informācijas sistēmā nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ.

Otra iespēja: zāļu izrakstīšanai personīgajai lietošanai drīkstēs izrakstīt ārsts vai ārsta palīgs (feldšeris), kas nestrādā ārstniecības iestādē, bet kuram ir tiesības praktizēt profesijā atbilstoši ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā esošajai informācijai.

Vienlaikus ar jauno kārtību paredzēts, ka šādos izņēmuma gadījumos recepti uz noteikta parauga receptes varēs atprečot (izmantot) vienu reizi.

Tāpat noteikts, ka elektronisko recepti drīkst izrakstīt arī ārsta palīgs un māsa (vispārējās aprūpes māsa), tādējādi lielā mērā atslogojot ārstus no zāļu recepšu rakstīšanas.

Nodrošināta iespēja arī vecmātēm to kompetences ietvaros izrakstīt zāļu receptes, ja vecmāte strādā ārstniecības iestādē, skaidro VM.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!