Rīgas domes opozīcijas partijas iesniegušas priekšlikumus Rīgas pašvaldības 2025. gada budžetam vairāku miljonu eiro apmērā.
Deputātu frakcija "Saskaņa" informēja, ka prasa atjaunot iekškvartālu remontdarbu programmu un izveidot jaunu liftu remontu-atjaunošanas programmu.
"Saskaņa" norāda, ka lielai daļai Rīgas dzīvojamā fondā esošajām ēkām ir regulāras problēmas ar liftu tehnisko stāvokli un ekspluatāciju. Jautājums ir īpaši aktuāls, jo padomju laikā celtajās mājās ir Baltkrievijā ražoti lifti, kuru rezerves daļas nav iespējams iegādāties, ņemot vērā ieviestās sankcijas, apgalvo partijā.
Rīgā daudzdzīvokļu ēkās ir vairāk nekā 1000 liftu. Viena lifta nomaiņa izmaksājot ap 50 000 līdz 100 000 eiro.
"Saskaņas" frakcija piedāvā izveidot jaunu atbalsta programmu rīdziniekiem - "Rīgas valstspilsētas pašvaldības līdzfinansējums dzīvojamo māju liftu remontiem", paredzot programmai 2025. gadā finansējumu viena miljona eiro apmērā.
Savukārt iekškvartālu remontdarbu programmai frakcija rosina atvēlēt divus miljonus eiro. Šī programma pastāvējusi daudzus gadus un, kā norāda partijā, tieši pateicoties tai bijis iespējams attīstīt daudzīvokļu namiem pieguļošo ārtelpu, remontējot piebraucamos ceļus un izveidojot vai remontējot bērnu rotaļu laukumus.
Tāpat "Saskaņa" piedāvā palielināt bērna piedzimšanas pabalstus Rīgā līdz 1000 eiro, kā arī izveidot īpašu programmu "Rīgas nākotne", ieviešot vienreizēju ģimenes pabalstu par bērna piedzimšanu 10 000 eiro apmērā. Šo pabalstu "Saskaņas" ieskatā ģimene varētu saņemt vai nu pirmajai iemaksai par mājokļa iegādi, vai arī bērna izglītības apmaksai.
Vienlaikus "Saskaņa" prasa budžetā iekļaut brīvpusdienu atjaunošanu skolēniem, pabalsta piešķiršanu nestrādājošiem pensionāriem - medikamentu apmaksai 100 eiro apmērā trimestrī, kā arī vēl vienas jaunas pilot programmas izveidei jaunajām ģimenēm, kuras nekvalificējas "Attīstības finanšu institūcijas Altum" atbalstam mājokļa iegādei.
Savukārt "Progresīvie" iesnieguši priekšlikumus par ietvju sakārtošanu, bumbu patvertņu ierīkošanu, nakts transporta atjaunošanu un citām iniciatīvām.
Pēc "Progresīvo" aprēķiniem Rīgā ir 275 gājēju pārejas, kas neatbilst drošības standartiem, un 63 vietas, kur nepieciešams izveidot jaunas. Sagatavotajā budžetā šim mērķim finansējums neesot atvēlēts.
Partija ari uzskata, ka šogad būtu jāierīko desmit jaunas sabiedriskā transporta joslas.
Tāpat "Progresīvie" rosina sabiedriskā transporta vadītāju algas palielināt par 11%, lai piesaistītu jaunus darbiniekus un uzlabotu reisu biežumu.
Frakcija arī piedāvā izveidot prāmju savienojums starp Vecmīlgrāvi un Bolderāju. Partijā uzsver, ka pašlaik nokļūšana no Bolderājas līdz Vecmīlgrāvim prasa vairāk nekā stundu, kas esot nepieņemami tik svarīgai pilsētas savienojamībai.
"Progresīvie" piedāvā ieviest transporta prāmju līniju starp šiem mikrorajoniem, paužot pārliecību, ka tas ļaus ievērojami samazināt ceļā pavadīto laiku, mazināt satiksmes slodzi centrā un uzlabot iedzīvotāju mobilitāti.
"Progresīvie" iesnieguši vēl vairākas citas iniciatīvas, piemēram, Rīgas un Stokholmas prāmju līnijas atjaunošana, atbalsts mājokļu renovācijai, interešu izglītības pieejamības veicināšana jauniešiem, civilās aizsardzības stiprināšana un citas.
Kā ziņots, Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas deputāti atbalstījuši pašvaldības šī gada budžeta projektu.
Kopējie pašvaldība ieņēmumi plānoti 1,47 miljardu eiro apmērā, kas būs par 50 miljoniem eiro vairāk nekā 2024.gada budžetā. Pagājušā gada novembrī Rīgas dome pieņēma budžeta grozījumus, kuriem atbilstoši pašvaldības 2024.gada budžeta ieņēmumi tika paredzēti 1,42 miljardi eiro.
2024.gada izdevumi budžeta grozījumos tika noteikti 1,584 miljardi eiro, savukārt 2025.gadā izdevumi tiek plānoti 1,694 miljardu eiro apmērā, kas būs par 110 miljoniem eiro vairāk nekā pērn.
Ja pērn tika plānots, ka budžeta izdevumi ieņēmumus pārsniegs par aptuveni 164 miljoniem eiro, tad 2025.gadā plānots, ka pašvaldības budžeta izdevumi ieņēmumus pārsniegs par vairāk nekā 200 miljoniem eiro.
Kā skaidroja Rīgas domes Finanšu departamenta direktors Uldis Rakstiņš, izdevumu pieauguma būtiskāko daļu veido divi lieli infrastruktūras projekti - Dienvidu tilta ceturtās kārtas īstenošana un Kundziņsalas pārvada būvniecība. Šo projektu īstenošana ir saskaņota ar valdību un to īstenošanai tiks ņemti aizdevumi.
Šī gada budžetu šonedēļ plānots skatīt Rīgas domes sēdē.