Metodes domstarpību risināšanai ģimenēs kļūst arvien skarbākas, norāda amatpersona
Foto: Shutterstock

Metodes domstarpību risināšanai ģimenēs kļūst arvien skarbākas, trešdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē pauda Tieslietu ministrijas (TM) Starptautiskās sadarbības departamenta direktore Baiba Ziemele.

Iepazīstinot ar informāciju par bērnu prettiesiskas aizvešanas un aizturēšanas gadījumiem ārvalstīs, Ziemele deputātus informēja, ka strīdos par bērnu aizgādnības tiesībām vai vardarbību liela daļa ārzemēs dzīvojošo vecāku, Latvijas valstspiederīgo bēg uz Latviju, jo nevēlas strīdēties ar dzīvesbiedriem. Līdzīgi ir arī gadījumos, kad viens no vecākiem ar bērnu dodas prom no Latvijas.

Šādos gadījumos TM skaidro, ka strīds ir jāatrisina, un bēgšanas gadījumā cieš bērns. TM arī piedāvā mediāciju.

"Kopumā ir divas kategorijas. Viena ir vardarbība, bet otra ir nevēlēšanās risināt strīdus, bet vēlēšanās otram ieriebt," norādīja Ziemele.

TM vērojumi liecina, ka dinamika ir nemainīga, bet metodes, ar kādām puses cenšas strīdēties un pierādīt savu taisnību, kļūst arvien skarbākas. Kādā gadījumā pirms pieciem gadiem taisnības panākšanai bērni tikuši ievietoti psihoneiroloģiskajās klīnikās, jo starptautiskie instrumenti paredz, ka šāda piesaiste konkrētai valstij ir iemesls saglabāt dzīvi šajā valstī.

"Šodien ir ļoti vērojama tendence izmantot seksuāla rakstura noziegumus, kad jebkurš tēvs, kurš dodas uz vannas istabu ar bērniem, tiek pasludināts par seksuālu noziedznieku, bet jebkurš tētis, kurš pārģērbis bērnu, kļūst par pedofilu un varmāku," pauda Ziemele.

Viņa uzsvēra, ka šādi strīdi liecina par nepieciešamību regulāri informēt sabiedrību par strīdiem un to sekām no bērnu interešu viedokļa.

TM daudzas reizes sastapusies ar situācijām, kad bērni strīdos tiek atstumti. Turklāt pieaug risks, ka bērni atstumtības dēļ varētu sākt lietot narkotikas.

Ziemele piebilda, ka konfliktu risināšana būtu jāmāca jau bērnudārzā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!