Sākta parakstu vākšana par attālinātā darba saglabāšanu valsts pārvaldē
Foto: VPK

Vietnē "manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par attālinātā darba saglabāšanu valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēs.

Iniciatīvas autori ir valsts pārvaldes darbinieki. Viņi uzsver, ka "ņemot vērā nesenos Valsts prezidenta, Ministru prezidentes, Valsts kancelejas direktora izteikumus par to, ka valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēs ir jāatgriežas pilnīgā klātienes darba režīmā, vēlamies iestāties par attālinātās darba formas iespējas saglabāšanu un nemainīt esošo kārtību, kad iestādes pašas izvēlas sev piemērotāko darba režīma formu, vienlaikus paveicot tai dotos valsts pārvaldes un pašvaldības iestādes funkcijas un uzdevumus."

Parakstu vācēji uzskata, ka attālināta darba iespēja dod iespēju visiem darbiniekiem efektīvi salāgot darba un ģimenes dzīvi, vienlaikus sasniedzot visus darba rezultātus. Tāpat šobrīd faktiski esot iesaldēts valsts un pašvaldības darbinieku atalgojums, bet tiekot piedāvāts palielināt ceļa izdevumus, darbinieku laiku uz un no darba, mašīnu nobraukumu un CO2 emisiju izmešu daudzumu. Tāpat tiktu palielinātas iestāžu apsaimniekošanas izmaksas, jo nereti iestādes ir samazinājušas telpu skaitu un noslodzi.

"Jāpiemin, ka valsts pārvaldes un pašvaldības iestādes jau gandrīz piecus gadus strādā "hibrīdrežīmā", kas jau pirms Covid ir bijis kā mērķis valsts pārvaldes cilvēkresursu politikas veidotājiem, kuri nāca no Valsts kancelejas. Covid laiks tikai paātrināja un efektivizēja šo procesu. Tāpat nereti šobrīd jau valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes ir piesaistījušas darbiniekus no attālākiem reģioniem, jo arī valsts pārvaldē un pašvaldībās trūkst darbaspēka. Tādā veidā tiek saglabāta arī līdzsvarota reģionu attīstība, lai visi darbinieki nedzīvotu tikai Rīgā," pausts iniciatīvas autoru paziņojumā.

Viņi arī akcentē, ka ka pašreizējie izteikumi ir klajā pretrunā ar Ministru kabinetā 2023. gada 25. aprīlī apstiprināto plānu "Valsts pārvaldes modernizācijas plāns 2023. – 2027. gadam", kurā viens no pamatvirzieniem ir "Viedas darba vides izveide", kas ietver attālināto darbu, telpu optimizāciju. Par plāna izpildi ir atbildīga Valsts kanceleja.

"Svarīgi arī uzsvērt, ka Ukrainas pieredze rāda, ka valsts pārvalde, valdība spēj darboties ekstremālos apstākļos tikai pateicoties distancētā darba iespējām. Un tas ir jāņem vērā, pieņemot šādus svarīgus lēmumus," pauž valsts pārvaldes darbinieki. "Sabiedrība iegūs efektīvu valsts pārvaldes un pašvaldības iestāžu darbu, kurā darbinieki ir motivēti, to intereses un vajadzības arī tiek ievērotas līdzīgi kā privātā sektora darbiniekiem."

Detalizētāk par iniciatīvu un tās parakstīšanu var iepazīties vietnē https://manabalss.lv/par-attalinata-darba-formas-iespejas-saglabasanu-valsts-parvaldes-un-pasvaldibu-iestades/show

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!