Pēc Ventspils traģēdijas policija Valmierā pieķer nepiesprādzētu mikroautobusa šoferi un skolēnus
Foto: Latvijas sabiedriskais autobuss

Vien dažas nedēļas pēc traģiskā atgadījuma uz Ventspils šosejas, toreiz dzīvību zaudējot diviem cilvēkiem, policija visā valstī pastiprinājusi kontroli un biežāk rīko reidus, lai pārbaudītu, vai autobusu pasažieri lieto drošības jostas. Policistiem Valmieras novadā pievienojās Latvijas Televīzija (LTV), un secinājumi bija skarbi – vienā gadījumā pieķerts arī mikroautobusa šoferis, kurš pārvadāja nepiesprādzētus bērnus, arī pašam drošības jostas nebija.

Policija piektdien apturēja mikroautobusu, kurā mājup no ekskursijas brauca aptuveni divdesmit 6. klases bērni. Un atklājās – ne skolotāja, ne šoferis, ne bērni piesprādzējušies nebija, vēsta LTV. Ne skolotāja, ne šoferis īsti nespēja paskaidrot, kāpēc drošība, īpašu bērnu, nav bijusi viņu prioritāte.

Skolotāja Līga Jaunzeme pauda: "Tur noteikti [mums] vajag vairāk piedomāt, un tas noteikti ir vajadzīgs."

Savukārt autobusa šoferis Normunds piebilda: "Pašam arī reizēm mēdz pieklibot šis jautājums."

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas galvenā inspektore Kristīne Boževniece pēc mikroautobusa apturēšanas norādīja: "Šajā gadījumā pasažierus mēs brīdinājām, vadītājs saņēma 30 eiro naudas sodu par to, ka pats nebija piesprādzējies."

LTV pārstāvji arī veikuši eksperimentu autobusā Valmiera-Rīga, pirms tā apturēšanas iekāpjot transportlīdzeklī kā pasažieri. Novērots, ka vairums pasažieru drošības noteikumus ievēroja, tomēr autobusa šoferis, ieraugot policiju, vēlreiz atgādināja pasažieriem, ka jāpiesprādzējas.

Inspektore Boževniece sarunā ar LTV norādīja, ka aptuveni puse no cilvēkiem ietekmējas no negadījumiem, kas uz ceļa notikuši iepriekš. "Tie vairāk ir cilvēki, kam pašiem ir bērni vai kurus satrauc drošība, bet ir arī cilvēki, kuri pat varbūt nav īsti dzirdējuši par tādiem negadījumiem un viņiem tas neliekas nekas svarīgs."

Visbiežāk šādi pārkāpumi un drošības neievērošana notiek starptautiskajos maršrutos. Attaisnojumi ir dažādi. Boževniece skaidroja: "Ziemas drēbes. Nav ērti. Priekš kam man vispār to vajag? Ar mani nekas nenotiks." Policijā arī novērots, ka pēdējā laikā jaunieši tomēr pievērš lielāku vērību drošībai, savukārt personas virs 40 un 50 gadiem ir visvienaldzīgākie. Atbildīgie par pasažieru piesprādzēšanos ir šoferi, bet viņi reisa laikā neredz, kad kāds ir atsprādzējies.

Sods par nepiesprādzēšanos autobusa vadītājam ir no 30 līdz 70 eiro, pasažieriem – brīdinājums vai 15 eiro. Policija norādīja – ja situācija neuzlabosies, reidi tiks rīkoti arvien biežāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!