Pērn iedzīvotājiem izsniegts par 5% vairāk autentisku recepšu medikamentu
Foto: LETA

Latvijas zāļu verifikācijas sistēma garantē, ka iedzīvotāji legālajās zāļu tirdzniecības vietās saņem tikai autentiskus un drošus recepšu medikamentus. 2024. gadā sistēmā pārbaudīti 30,3 miljoni iedzīvotājiem izsniegtu zāļu iepakojumu, kas ir par 5% vairāk nekā pērn, portālu "Delfi" informēja Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijā (LZVO).

Sešu darbības gadu laikā Latvijas zāļu verifikācijas sistēma kļuvusi par neatņemamu Latvijas veselības aprūpes sastāvdaļu, kas sniedz ne vien drošības garantu pacientiem, bet arī pārliecību farmaceitiem. Pērn dzēsto jeb izsniegto zāļu iepakojumu skaits pieaudzis par 5%, salīdzinot ar 2023. gada datiem, norāda organizācijā.

Sistēmas transakciju skaita pieaugums saistāms ar lietotāju loka paplašināšanos, farmācijas tirgus attīstību un zāļu patēriņa palielināšanos. Kopumā sešu gadu laikā pārbaudīti vairāk nekā 157 miljoni zāļu iepakojumu, atklāj LZVO.

"Vēlamies, lai gan pacienti, gan zāļu aprites nodrošinātāji var pilnībā paļauties uz verifikācijas procesu kā medikamenta izcelsmes apliecinājumu. Tomēr katram jāatceras, ka par zāļu autentiskumu varam pārliecināties tikai legālajā piegādes ķēdē. Līdz ar to medikamentus ir jāiegādājas tikai licencētās aptiekās vai ārstniecības iestādēs. Nezināmas interneta vietnes vai sociālo mediju sludinājumi var iekārdināt ar aizdomīgi pievilcīgu cenu, bet aizdomas ir pamatotas – apšaubāmas izcelsmes zālēm labākajā gadījumā nebūs ārstnieciskas iedarbības, bet tās var izrādīties arī bīstamas dzīvībai," norāda LZVO valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane.

Zāļu verifikācijas sistēmas darbības princips ir vienkāršs un efektīvs – katrs recepšu medikamenta iepakojums tiek marķēts ar unikālu kodu, kas tiek ievadīts Eiropas centrālajā datu bāzē. Šis process ļauj zālēm izsekot visos to aprites posmos. 2024. gada nogales dati liecina, ka LZVO pārvaldības sistēmu izmanto 1180 gala lietotāji – 817 aptiekas, 305 ārstniecības iestādes un 58 lieltirgotavas. Lieltirgotavas pārbauda medikamentu autentiskumu, piegādājot tos aptiekām un ārstniecības iestādēm, savukārt farmaceiti pirms izsniegšanas pacientiem dzēš unikālo kodu, nodrošinot, ka tas nevar tikt atkārtoti izmantots. Tā tiek novērsta viltotu zāļu izplatīšanās legālajā tirgū, skaidro organizācijā.

Lai vēl vairāk stiprinātu sistēmas stabilitāti un drošību, LZVO šogad uzsākusi ISO sertifikācijas procesu kvalitātes vadības un informācijas drošības standartu ieviešanai. Zāļu verifikācijas sistēma jau šobrīd ir viens no efektīvākajiem instrumentiem viltotu zāļu izplatības novēršanai Eiropā, un ISO sertifikācija tikai pastiprinās tās uzticamību un ilgtspējību, vēsta LZVO.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!