"Mozaīka" uzskata, ka Šmita ievēlēšana par Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāju vadītāju ir klaja ņirgāšanās par cilvēktiesību būtību un Saeimu kā demokrātijas pārstāvi.
Pētnieki norāda, ka līdzās Šmitam homofobiskus izteicienus pauduši arī deputāti Andrejs Naglis (LPP), Pēteris Tabūns (LPP), Arvīds Ulme (ZZS), Leopolds Ozoliņš (ZZS), Ināra Ostrovska un citi.
Par vienu no bīstamākajām runām "Mozaīka" uzskata Ministru prezidenta Aigara Kalvīša (TP) izteicienu: "Man kā valdības vadītājam nav pieņemams, ka mūsu galvaspilsētā, pašā Rīgas sirdī, blakus Doma baznīcai notiek seksuālo minoritāšu parāde."
Par līdzīgu bīstamu cilvēktiesību aizskārumu tiek uzskatīta Nagļa runa vienā no organizācijas "Jaunā paaudze" konferencēm. "Atņem cilvēciskās īpašības, padara par dēmoniem, noniecina - līdz ar to tiek atņemtas likumiskās tiesības sabiedrībā. Liels paldies baznīcai "Jaunā paaudze" par to, ka viņi ir pirmie, kas runā par šo problēmu un aktīvi cīnās ar šo vīrusu," teicis Naglis.
Vairāki politiķi pamanījušies, runājot par seksuālajām minoritātēm, paust tādus apzīmējumus kā "cūkas", "latvāņi", "velns", "pērtiķi", "sērga", "uts" un "vīruss".
Kopumā vērtējot situāciju, seksuālo minoritāšu organizācija uzskata, ka neviena partija nav pilnībā brīva no homofobiskās runas izmantošanas, taču starp partijām pastāvot liela atšķirība. Pozitīvi šajā aspektā izceļoties partija "Jaunais laiks", bet visnegatīvāk esot vērtējama Latvijas Pirmā partija. Pētnieki arī norāda, ka daļa politiķu gada laikā ir mazinājuši vai pilnībā pārtraukuši savu homofobisko runu.
Lielākā daļa politiķu savu negatīvi nostāju pret seksuālajām minoritātēm skaidrojuši ar balstīšanos uz kristīgajām un morāles vērtībām. Tāpat ticis apgalvots, ka homoseksuālisms ir slimība un ka seksuālās minoritātes varētu būt izstrādājušas sazvērestības teorijas.
"Mozaīka" uzskata, ka dažu Latvijas politiķu homofobiskie izteikumi un citu politiķu vai amatpersonu klusēšana ir devusi acīmredzamu ieguldījumu homofobiskas sabiedrības veidošanā.
Pētījums "Homofobiskā runa Latvijā: politiķu monitorings" veikts organizācijas "ILGA-Europe" Cilvēktiesību pārkāpumu dokumentēšanas fonda programmas laikā.