Šodien prasību pret valsti Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku personā Rīgas apgabaltiesā atraitnes Gitas Arājas un viņas trīs gadus vecā dēla Kristapa vārdā iesniedzis advokāts Aldis Gobzems. Prasība šodien reģistrēta tiesā. Par to, vai tā tiks pieņemta izskatīšanai, tiesai lēmums jāpieņem tuvāko dienu laikā.
Gobzems aģentūrai LETA sacīja, ka prasībā norādīts uz pārkāpumiem, kas pieļauti arī pirms traģiskā gadījuma. Notikušais ģimenē radījis smagas ciešanas, sacīja advokāts.
Jau ziņots, ka pērn 15.maijā neveiksmīga lēciena laikā ar izpletņiem Daugavā pie Rīgas Eksporta ostas iekrita četri Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Speciālo uzdevumu vienības (SUV) karavīri, no kuriem divi - Arājs un Normunds Stradiņš - gāja bojā, bet divi tika izglābti. Vēl viens kareivis iekārās celtnī Andrejsalas ostā. Lēcieni notika no 600 metru augstuma.
NBS dienesta izmeklēšanas komisijas ziņojumā konstatēta 20 amatpersonu vaina, bet par pieļautajām nepilnībām izpletņlēkšanas mācību organizēšanā disciplināri sodīti seši karavīri - SUV komandieris majors Andris Bukovskis atbrīvots no amata, bet vēl pieci karavīri saņēma rājienus.
Komisijas ziņojumā konstatēts, ka vairāki reglamentējošie dokumenti pildīti formāli, bet pavirši un bezatbildīgi savus tiešos dienesta pienākumus pildījis SUV personāls.
Konstatēts, ka laikus nav notikusi meteoroloģiskās informācijas aprite SUV mācību vajadzībām. Nav izvērtēti riska faktori, izpletņlēcēju nodarbības organizējot ūdenstilpes tuvumā.
Dienesta izmeklēšanā konstatēts, ka SUV glābšanas laivā nav bijuši profesionāli un atbilstoši ekipēti glābēji, turklāt izpletņlēkšanas nodarbību personāls nav bijis apgādāts ar adekvātiem sakaru līdzekļiem.
Nepilnīga ekipējuma dēļ bojā gājušie karavīri nebija atbrīvojušies no izpletņiem pirms nolaišanās ūdenī, un viņiem nebija piepūstas glābšanas vestes.
Rīgas Kurzemes rajona tiesā ir krimināllieta, kurā par dienesta nolaidību apsūdzības uzrādītas divām personām - Bukovskim un izpletņlēkšanas praktisko nodarbību vadītājam Aivaram Maļinovskim. Abi apsūdzēti pēc Krimināllikuma 342.panta par dienesta pienākumu nepildīšanu, kā arī par nolaidīgu to pildīšanu, ja to izdarījis priekšnieks un ja tā dēļ radīts būtisks kaitējums. Pēc minētā likuma panta vainīgās personas var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem.