Biznesa cilvēki un lielo privātmāju īpašnieki pēdējā laikā izrāda lielu interesi par iespējām apgūt šaušanas mākslu, lai pēc ieroča iegādāšanās nepieciešamības gadījumā varētu aizsargāt sevi un savu īpašumu, atzina Valsts policijas kapteinis Arturs Bratuškins.

Bratuškins, kurš ikdienā apmāca šaušanā ne tikai policistus, bet arī sportistus un citus interesentus, atzina, ka drošības situācija valstī tikai pasliktināsies. "Sliktākie laiki vēl nav iestājušies," prognozēja šaušanas treneris, norādot, ka drošība iet ciešā solī ar ekonomisko situāciju valstī.

Valsts policijā apliecināja, ka iedzīvotāju interese par ieroču iegādi ir palielinājusies, pieaudzis ir arī no nelegālās aprites izņemto ieroču skaits.

Valsts policijas pārstāve Linda Neimane-Zobena informēja, ka pagājušajā gadā reģistrēti 270 gadījumi saistīti ar šaujamieroču nelikumīgu izgatavošanu, iegādi un glabāšanu, bet 2007.gadā - 227 gadījumi šādi gadījumi.

Vaicāts par labākajiem pašaizsardzības līdzekļiem, Bratuškins nevarēja atbildēt viennozīmīgi, jo katram no šiem līdzekļiem ir sava loma. Pie kam kā svarīgāko pašaizsardzībā speciālists minēja psiholoģisko sagatavotību un noturību, jo 97% šaušanas mākslas sastāv no domāšanas un tikai pārējais ir tehniskais darbs.

Kā vienkāršāko un lētāko pašaizsardzības līdzekli Bratuškins iesaka lietot gāzes vai piparu gāzes baloniņus, kas maksā aptuveni sešus latus. Lai tie būtu efektīvāki, tiek ieteikts skatīties tā stipruma iedarbību. Piemēram, ja uzbrucējs ir narkotisko vielu vai alkohola reibumā, viņa sāpju slieksnis ir pazemināts, kas nozīmē, ka gāzes baloniņš neiedarbosies tik spēcīgi kā vajag, tādēļ jālieto stiprāka deva.

Lai rīkotos ar jebkādu ieroci, ir nepieciešams mentālais treniņš, savu emociju aplūkošana, modelējot dažādas situācijas. Pie šiem treniņiem ir jāvērtē sava stāvokļa izmaiņas, mēģinot noskaidrot, kad un no kā ir vislielākās bailes. Bratuškins atzīst - ja cilvēkam ir bailes lietot ieroci, tad nav jēgas tam, ka viņš iepriekš varbūt ir apguvis 1000 paņēmienus pašaizsardzībai. "Bailes ir visspēcīgākais iedarbības līdzeklis, taču jāmācās sarunāt ar savām bailēm," sacīja šaušanas treneris.

Patlaban likumdošana neparedz, ka, iegādājoties ieroci, ir jāiziet speciāla apmācība. Bratuškins pieļauj, ka varētu rosināt izmaiņas, nosakot, ka šāda apmācība būtu obligāta, jo ierocis, ja to nemāk lietot, var apdraudēt arī pašu.

Viena šaušanas nodarbība, kas ilgst stundu, maksā vidēji desmit latu, piemaksājot par izlietotajām patronām papildu naudu. Šaušanas mākslu izklaidei apgūstot arī sievietes, pie kam viņas ātrāk mācoties nekā vīrieši. Bratuškins atzina, ka sievietes piecas lietas darīt vienlaicīgi var daudz veiksmīgāk nekā vīrieši.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!