Kā kapa klusumā sēdošajai auditorijai norādīja Pavārs, finansējums slimnīcai tiek samazināts par 70%, tādēļ pēc divas nedēļas ilgušām sarunām ar Veselības ministriju un Rīgas domi slimnīcas vadība nonākusi pie slēdziena, ka pakalpojumu apjoms jāsamazina par divām trešdaļām.
Jau augustā tiks ievērojami samazināts neatliekamās palīdzības apjoms. "Neatliekamās palīdzības sniegšanas režīmā darbosimies tikai pirmās deviņas mēneša dienas, no 1.augusta līdz 10.augusta rītam. Citos datumos būs atļauts uzņemt maksas pacientus dienas stacionārā, stingri ievērojot kvotas. Citus pacientus uzņemt būs kategoriski aizliegts," paziņoja slimnīcas direktors, norādot, ka pakalpojumus var sniegt tikai tik, cik pietiek naudas.
Pavārs norādīja, ka tūlīt būs jāpārstrādā dežūru grafiki, un dienās, kad neatliekamie slimnieki netiks uzņemti, katrs ārsts strādās ar saviem pacientiem un dežūrārstu nebūs. "Mūsu iestāde pilnībā mainīs seju, tā būs ambulatora," sacīja slimnīcas vadītājs.
Darba apjoma samazinājuma dēļ būs jāatlaiž 570 cilvēki, kuri jau saņēmuši vai saņems paziņojumu par atlaišanu, bet par darbu slimnīcā pagaidām varot justies droši tikai 483 cilvēki. Atlaistie saņems likumā noteikto kompensāciju vienas mēnešalgas apmērā.
Runājot par to, kur varētu palikt no darba atbrīvotais personāls, Pavārs pieļāva, ka daļu darbinieku varētu uzņemt Austrumu slimnīca un Paula Stradiņa slimnīca. "Pirmdien [3.augustā] notiks sanāksme, kurā piedalīsies Rīgas domes un Veselības ministrijas pārstāvji, kā arī šo abu slimnīcu vadītāji. Tad arī notiks vergu tirgus, kurā tiks izvēlēti nepieciešamie darbinieki," teica slimnīcas direktors.
Pavārs uzsvēra, ka no 10.augusta plkst.7 slimnīcas Uzņemšanas nodaļā netiks uzņemti nedz slimnieki, kas tiks atvesti ar ātrās palīdzības automašīnām, nedz tie, kas ieradīsies paši. "Pacienti Uzņemšanas nodaļā ārpus noteiktā laika netiks apskatīti. Mēs būsim tie sliktie, kaut arī tā nav mūsu vaina."
"Neviens - ne valsts, ne pašvaldība - nedomā par slimo cilvēku, neviens nedomā arī par mums," sērīgi sapulci noslēdza slimnīcas direktors. Šo viņa teikto darbinieki atzinīgi novērtēja ar aplausiem.
Nākamnedēļ, 6.augustā, pie Ministru kabineta ēkas tiks rīkots pikets pret Rīgas 1.slimnīcas slēgšanu, aģentūru LETA informēja akcijas organizatori. Piketēt plānots no plkst.12 līdz 14.
LETA jau ziņoja, ka pret Rīgas 1.slimnīcas slēgšanu aktīvi tiek vākti paraksti, kuru skaits jau sniedzas pāri 12 000. Ar parakstiem slimnīcas personāls vēlas panākt vismaz to, lai slimnīca netiek slēgta, kamēr netiks veikti nepieciešamie pasākumi, lai sagatavotu abas pārējās slimnīcas jaunu pacientu uzņemšanai.
Parakstu vākšanas organizatori aicina Rīgas iedzīvotājus, kā arī citus valsts pilsoņus protestēt pret šo lēmumu, nākamnedēļ ierodoties uz piketu.
Rīgas 1.slimnīcā pēdējos gados tikuši ieguldīti ļoti lieli līdzekļi, iegādājoties modernas tehnoloģijas, renovējot uzņemšanas nodaļu, kardioloģijas nodaļu un izveidojot Rīgā pirmo insulta vienību. Rīgas dome no 2000. līdz 2008.gadam investējusi 1.slimnīcas remontos 1 1... latus un medicīniskai aparatūrai 1 325 103 latus, tātad kopā 2 476 635 latus.
No 2007. līdz 2008.gadam pati slimnīca no savas peļņas ieguldījusi aparatūrā 1,3 miljonus latu, tajā skaitā angiogrāfijas aparatūrā, par kuru vēl palicis atliktais maksājums 230 000 latu.
No 2005. līdz 2006.gadam no ES struktūrfonda līdzekļiem ieguldīti 284 000 latu uzņemšanas nodaļas renovācijā. Pēc ES līguma nosacījumiem noteikts, ka slimnīca līdz 2011.gada 29.septembrim nedrīkst mainīt profilu un atdot tehnoloģijas citām medicīnas iestādēm.
Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) Rīgas domei piedāvājusi slēgt Rīgas 1.slimnīcu un 2.slimnīcu. VM piedāvā slēgt Rīgas 1.slimnīcu no nākamā gada 1.janvāra, savukārt Rīgas 2.slimnīcu piedāvāts slēgt no septembra.
Latvijas Radio veselības ministre Baiba Rozentāle (TP) skaidroja, ka pēc 1.janvāra 1.slimnīca sniegs tikai ambulatoro palīdzību, kā arī 24 stundas diennaktī darbosies traumpunkts, jo, pēc viņas teiktā, Rīgai neatliekamo palīdzību pilnībā var nodrošināt divas universitātes slimnīcas.
Turklāt Veselības ministrijā (VM) aģentūra LETA noskaidroja, ka šāds solis tiek sperts, lai pacientu stacionēšanu koncentrētu divās vietās Rīgā: Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, tādā veidā pēc iespējas taupot līdzekļus.
Slimnīcas telpās ministrija piedāvā dot iespēju strādāt arī ārstu privātpraksēm, vai arī Rīgas dome var piešķirt dotāciju slimnīcai, lai tā turpinātu pacientus arī stacionēt.
VM Rīgas 1.slimnīcai otrajam pusgadam piešķīrusi 1,22 miljonus latu, kas ir tikai 31% no pirmajā pusgadā piešķirtajiem līdzekļiem.
Rīgas domes vadība paudusi viennozīmīgu pozīciju, ka pašvaldības medicīnas iestādes ir nepieciešamas rīdziniekiem, un vēlmi saglabāt esošās medicīnas iestādes.
Lai saglabātu Rīgas 1.slimnīcas daudzprofila statusu, līdz gada beigām ir nepieciešami vēl 1,7 miljoni latu, neskaitot tos līdzekļus, kurus piešķir VM. Tāpat pašvaldībai jārēķinās ar to, ka slimnīcas slēgšanas gadījumā tai būs jāizmaksā kompensācijas.