Augstākās tiesas (AT) Senāts trešdien pēc būtības atļāva vecākiem reģistrēt sava dēla vārdu Otto, un valstij arī būs jāatlīdzina 500 latu liela morālā kaitējuma kompensācija.

AT preses sekretāre Baiba Kataja informēja, ka AT Senāts atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru Rīgas domes Rīgas Ziemeļu izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļai uzlikts pienākums pieteicēju dēlu reģistrēt ar vārdu Otto un noteikts morālā kaitējuma atlīdzinājums 500 latu apmērā.

Šis spriedums nav pārsūdzams.

AT Senāts spriedumā atzinis, ka pieteicējiem noteiktais aizliegums reģistrēt bērnam vārdu Otto nav sociāli nepieciešams un samērīgs. Līdz ar to ierobežojums nav uzskatāms par nepieciešamu demokrātiskā sabiedrībā.

Pēc Senāta uzskata, vārds ir viens no personas privātuma kodola elementiem un saistīts ar personas kā personības apzināšanos un valstij ir jābūt būtiskiem argumentiem, lai ierobežotu vecāku vārda došanas tiesības savam bērnam.

Turklāt, aplūkojot Iedzīvotāju reģistra datus, AT Senāts secinājis, ka valsts pati nav konsekventa savā nostājā, jo arī šogad ir atļāvusi reģistrēt citam bērnam vārdu Otto.

Kāds pāris šogad janvārī bija vērsies Rīgas Kurzemes izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļā un Ziemeļu izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļā, kur pieteikuši savu šogad janvārī dzimušo bērnu un lūguši ierakstīt bērna vārdu Otto

Abos gadījumos vecākiem mutvārdos atteikta bērna reģistrācija.

Ziemeļu izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļa vēstulē norādījusi, ka valdības noteikumi paredz, ka personvārdus raksta saskaņā ar latviešu valodas pareizrakstības noteikumiem un personvārdu atveidē nelieto šādus līdzskaņu dubultojumus: bb, cc, dd, ff, gg, hh, kk, pp, ss, tt, vv, zz, līdz ar to vārds Oto latviešu valodā rakstāms ar vienu t.

Iestāde, veicot dzimšanas reģistrāciju, vadījusies pēc noteikumiem un Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta norādījumiem.

Vecāki pavasarī vērsās Administratīvajā rajona tiesā, lai tā uzliek par pienākumu Ziemeļu izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļai izdot labvēlīgu administratīvo aktu par Otto dzimšanas reģistrāciju. Vecāki arī pieteica morālā kaitējuma atlīdzinājumu 500 latu apmērā.

Vecāki minējuši vairākus argumentus, tostarp to, ka vārds Otto Latvijā ir lietots vairākus gadsimtus un tāpēc mūsdienās, neskatoties uz tā izcelsmi, tas ir latviešu personvārds.

Vārdam Otto ir arī lībiskas saknes, Latvijas lībieši ir plaši lietojuši šo vārdu, tāpēc to varētu uzskatīt arī par lībiešu vārdu.

Turklāt Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta vēstulē norādīts, ka no 2004. līdz 2009.gadam Iedzīvotāju reģistrā ir iekļauti 32 Latvijā dzimuši bērni, kuru vārds vai viens no vārdiem ir Otto.

Savukārt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Personvārdu datubāzē redzams, ka līdz šā gada janvārim Iedzīvotāju reģistrā reģistrētas 159 personas ar vārdu Otto un 171 persona ar vārdu Oto.

Administratīvā rajona tiesa pieteikumu noraidīja, bet Administratīvā apgabaltiesa pieteikumu apmierināja un uzlika Ziemeļu izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļai izdot labvēlīgu administratīvo aktu par puisēna vārda Otto reģistrēšanu un Latvijas Republikai atlīdzināt 500 latu lielu morālo kaitējumu.

Valsts tiesas lēmumu pārsūdzēja AT Senātā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!