Photo janv. 04, 5 49 37 pēcpusdienā
Foto: DELFI
Nākamgad kalendāri tiks papildināti ar 21 jaunu personvārdu, jo Valsts valodas centra Kalendārvārdu ekspertu komisija nolēmusi, ka tie pelnījuši oficiālu vārda dienu, ceturtdien informē laikraksts "Neatkarīgā".

Daži no šiem vārdiem Latvijā jau ir populāri, bet kalendārā tā arī nav ierakstīti, norāda laikraksts.

Piemēram, Dmitriji turpmāk varēs vārda dienu svinēt 4. oktobrī. Šāda vārda īpašnieku Latvijā ir gandrīz 13 tūkstoši. Krietni mazāk, tikai 19 (ar dubultvārdu – 21), nosauktas Dites vārdā. Taču nu arī viņām būs sava vārda diena 27.jūlijā, ne vairs 22.maijā, visu neparasto un kalendārā neierakstīto vārdu svētkos.

Kalendārvārdu ekspertu komisija ar balsu vairākumu nolēmusi apstiprināt iekļaušanai oficiālo kalendārvārdu sarakstā 12 sieviešu un 9 vīriešu vārdus, izvērtējot visus no 2008. gada 3. oktobra līdz 2011. gada 25. maijam saņemtos personu iesniegumus par jaunu personvārdu iekļaušanu oficiālajā kalendārā.

No sieviešu vārdiem kalendārā turpmāk būs iekļauti Annika, kas vārda dienu varēs svinēt 10.aprīlī, Benedikta (21. marts), Dite (27. jūlijs), Emerita (3.jūlijs), Genovefa (9. augusts), Ingūna (26. jūnijs), Jasmīna (10. februāris), Kristīna (24. jūlijs), Nikola (6. decembris), Odrija (10. jūlijs), Rebeka (23. janvāris) un Sāra (19.jūlijs).

Sava vārda diena no nākamā gada būs arī Aleksiem (17.jūlijs), Dināriem (16.oktobris), Dmitrijiem (4. oktobris), Edvartiem (26. maijs), Maksimiem (29.maijs), Markiem (10. novembris), Patrikiem (25. augusts), Rišardiem (7. februāris) un Rojiem (20. augusts).

Fotogrāfs Rojs Maizītis ir viens no 137 Latvijas Rojiem. Viņš smej, ka pats nekādi nav veicinājis vārda iekļaušanu kalendārā. "Oficiālajā vārda dienā līksmība būs!" viņš omulīgi izsaucas. "Ja cilvēks 40 gadus nodzīvojis un tikai tad var secināt, ka beidzot viņam būs vārda diena – jālīksmo!" Līdz šim Rojs, ja vien bijusi vēlēšanās, svinējis pat trīs vārda dienas gadā – 22. maijā, 20. augustā, kā norādīts Latvijā reģistrēto vārdu kalendārā, un maijā, jo "kaut kādā mistiskā kalendārā" atradis savu vārdu ierakstīju šajā mēnesī.

Kalendārvārdu komisijas sēdes tiek sasauktas pēc nepieciešamības, bet ne biežāk kā reizi trijos gados, lai izvērtētu saņemtos personu iesniegumus un saskaņā ar noteiktiem kritērijiem apstiprinātu jaunus personvārdus iekļaušanai oficiālajā kalendārvārdu sarakstā. Kritēriji ir vairāki, piemēram, vārda cilme, vārda nozīme (ja to iespējams noteikt), labskaņa, vārda lietojuma biežums, atbilstība latviskajai vārddošanas tradīcijai u.c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!