Aigars Štokenbergs
Foto: F64
Tieslietu ministrs un iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs Aigars Štokonbergs (V) gada laikā, kas pagājis starp 10. un 11.Saeimas vēlēšanām, ir izsniedzis papildu aizdevumus vairāk nekā 300 tūkstošu latu vērtībā, samazinājis uzkrājumus, kā arī iedzīvojies skandālā, kas saistīts ar izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Tas gan nav liedzis Štokenbergam "Vienotības" Zemgales sarakstā, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, pacelties no sestās uz pirmo vietu.

Ārpus savas politiskās darbības Štokenbergs ir iesaistīts vairākos nekustamo īpašumu projektos, kuriem gan savus darbības rezultātus pēdējos gados tā arī nav izdevies uzlabot, bet sabiedrības uzmanības lokā tie ir nonākuši nodokļu nemaksāšanas shēmu dēļ.

Portāls "Pietiek.com" augustā rakstīja, ka atklātībā nācis SIA "Auditorfirma Inspekcija AMJ" neatkarīgu revidentu ziņojums, kas sagatavots saistībā ar Štokenbergam pastarpināti piederošo maksātnespējīgo SIA "Varavīksnes nami". 2007.gada sākumā divos darījumos "Varavīksnes nami" par 4,57 miljoniem latu pārdevuši zemesgabalu Zolitūdes ielā 75. Darījums bijis izcili izdevīgs, jo zeme pārdota ar 653% uzcenojumu, kaut gan pircēja – pašlaik jau bankrotējušās SIA "VN Zeme" – īpašnieku sastāvs bijis identisks "Varavīksnes namu" dalībniekiem. Šādi "Varavīksnes namiem", kas nodarbojās ar nekustamā īpašuma mērķprojektiem, 2007.gadā gan bija jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par no dzīvokļu pārdošanas ieņemtajiem līdzekļiem, bet ne no 4,57 miljoniem latu, kas tika iegūti no zemes (kas atradās zem būves ar šiem dzīvokļiem) pārdošanas sev, jo saskaņā ar Latvijas likumiem PVN no zemes pārdošanas nav jāmaksā. Līdz ar to dzīvokļi tika pārdoti atsevišķi, bet zemes domājamās daļas "Varavīksnes namu" klientiem bija jāpērk atsevišķi ‒ turklāt par salīdzinoši lielu summu. Ņemot vērā, ka līdz 2010.gadam darījumus ar zemi ar PVN neaplika, šīs shēmas dēļ valsts 2007. un 2008.gadā PVN maksājumos saskaņā ar auditoru aprēķinu nesaņēma vairāk kā 358 tūkstošus latu – šāda ir starpība aprēķinātajam PVN, kas būtu bijis jāiemaksā budžetā, ja objekts tiktu realizēts kā vienots. Papildus tam nu jau maksātnespējīgais uzņēmums "Varavīksnes nami" valstij nodokļos palicis parādā vairāk nekā 395 tūkstošus latu.

"Nākot klajā šai informācijai, Štokenbergs savu publisko versiju ir mainījis. Sākotnēji apgalvojot, ka "visi nodokļi ir samaksāti" un auditoru secinājumi esot tikai interpretācijas, ministra jaunais skaidrojums bija, ka nenomaksātus nodokļus valstij neesot parādā viņš personiski un viņš personiski arī neesot tas, kas iesaistījies kādās nelikumīgās shēmās," raksta "Pietiek.com".

"Varavīksnes namu" līdzīpašnieks Štokenbergs ir caur SIA "Kapitāla virsotne", kur viņam pieder 12,5% 26,7 tūkstošu latu nominālvērtībā. Šajā uzņēmumā līdzīpašnieki ir arī bijušais "Parex bankas" vadītājs Nils Melngailis, bijušais Saeimas deputāts un "Latvijas krājbankas" vadītājs Arnolds Laksa (caur SIA "AL Investīcijas"), kādreizējais baņķieris Vilis Dambiņš, advokāti Ivars Grunte un Gundars Cers.

Nebeidzas arī diskusijas par to, kurš īsti ir apmaksājis Štokenberga mediju treniņu Londonā, kam līdzīgi maksā apmēram 10 tūkstošus latu. To it kā apmaksājusi savulaik ar Tautas partijas reklāmas kampaņu izstrādi saistītā Kaspara Rolšteina firma "Descartes Consulting", lai gan Rolšteins sakās neko tamlīdzīgu neatceramies.

Štokenberga deklarācijā ir vēstīts, ka viņš kopumā ir piecu uzņēmumu līdzīpašnieks un no tiem ar nekustamajiem īpašumiem vai to apsaimniekošanu nav saistīta tikai a/s "Argofirma Tērvete", kurā Štokenbergam arī pieder ļoti maza daļa ‒ tikai 59 akcijas 590 latu vērtībā.

Vērtīgākais Štokenberga ieguldījums ir veikts SIA "PFG", kurā viņam pieder 50% kapitāla 90 tūkstošu latu nominālvērtībā. Otrs īpašnieks ir Jurijs Petuhovs, kas ir Štokenberga partneris arī citos nekustamo īpašumu projektos. SIA "PFG" gan ar aktīvu uzņēmējdarbību nenodarbojas, bet tai pieder SIA "Vērpete Pluss", kas apsaimnieko jahtu ostu Āgenskalna līcī Daugavas kreisajā krastā. Šis uzņēmums bija iecerējis diezgan ambiciozu projektu, kas paredz plaša jahtkluba, kā arī peldoša restorāna un peldošu māju ciemata izveidi Āgenskalna līcī. To jau pērn noraidīja Rīgas pilsētas būvvalde, norādot, ka tas neatbilst prasībām par apbūvi ūdens teritorijā un no sākuma ir jāsaņem ietekmes uz vidi novērtējums, kā arī Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomei vispār būtu jāizsaka viedoklis par šādu objektu būvniecības iespējām Rīgas vēsturiskā centra teritorijā.

Krīzes apturēts projekts ir SIA "Bīskapa nams". Tas Štokenbergam arī pieder uz pusēm ar Juriju Petuhovu, un katra ieguldījuma daļa uzņēmumā ir 10 tūkstošu latu vērtībā. Uzņēmums 2004.gadā iegādājās zemi Bīskapa gātē 3, lai uzbūvētu ēku, kurā pārdotu dzīvokļus un birojus. Reāla būvniecība nav sākusies.

Štokenbergs ir dalībnieks arī SIA "Braukšanas mācību centrs", kas apsaimnieko kartingu trasi Kandavā. Šajā uzņēmumā Štokenbergam pieder 10% jeb kapitāldaļas 1000 latu nominālvērtībā. Tomēr šis projekts ir zīmīgs ar Latvijā zināmu cilvēku līdzdalību. Starp līdzīpašniekiem ir bijušais "Latvenergo" vadītājs Kārlis Miķelsons, "Skonto būves" vadītājs Guntis Rāvis, reklāmas speciālists Edgars Skulte, SIA "Vincents" vadītājs Leons Jarkins, kā arī a/s "Asset Angels", starp kuras īpašniekiem Uzņēmumu reģistrā savukārt redzami kādreizējie Tautas partijas vēlēšanu kampaņu veidotāji Jurģis Liepnieks un Kaspars Rolšteins. "Braukšanās mācību centrs" savukārt izpelnījies vērību ar regulārām apkārtējo iedzīvotāju sūdzībām par pārsniegtu pieļaujamo trokšņu līmeni.

Neraugoties uz plašo nekustamo īpašumu projektu klāstu, Štokenbergam saskaņā ar viņa deklarāciju pieder viens dzīvoklis Rīgā, kā arī māja un zeme Jaunsātu pagastā.

Tostarp starp abām Saeimas vēlēšanām par 313 tūkstošiem latu ir pieaugusi Štokenberga aizdevumos izsniegtā summa. Kopumā viņš citiem ir aizdevis 832 tūkstošus eiro, 264,6 tūkstošus latu un 68,3 tūkstošus ASV dolāru.

Bankās ministrs ir uzkrājis 13 tūkstošus eiro un 137 tūkstošus ASV dolāru. Latu izteiksmē tas ir par 348 tūkstošiem latu mazāk nekā pirms iepriekšējām parlamenta vēlēšanām. Savukārt Štokenberga parādsaistības sasniedz 56,3 tūkstošus latu un nav mainījušās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!