VK ir izvērtējusi jaunbūvējamā ēku kompleksa nomas maksas aprēķināšanas kārtību un konstatējusi, ka būvniecības projekta realizētājas – VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) – noslēgtajā nomas priekšlīgumā izmantotie nomas maksas aprēķinu nosacījumi neatbilst konkursā par privātā partnera piesaisti iesniegtajam piedāvājumam. Tāpēc paredzamajā nomas periodā veidosies nomas maksas sadārdzinājums. Plašāku skaidrojumu par aprēķiniem liedz izpaust VAS "VNĪ" un privātā partnera SIA "Mežaparks SPV" dalībnieku līguma konfidencialitāte.
VK norāda, ka jau konceptuālais lēmums, Ministru kabinetam atbalstot jauna ēku kompleksa būvniecību, nevis atklātu konkursu par telpu nomu, tika pamatots ar vispārīgiem pieņēmumiem par piedāvāto risinājumu priekšrocībām un trūkumiem. Kā ieguvums jauna ēku kompleksa būvniecības gadījumā tika uzsvērts, ka šāds risinājums nodrošinās zemāku nomas maksu salīdzinājumā ar privātā sektora piedāvājumu, vienlaikus gan norādot, ka iespējamo nomas maksu var noteikt tikai atklāta konkursa rezultātā. Iespējamais VID administratīvo izmaksu ietaupījums, izvietojot VID centrālā aparāta struktūrvienības vienkopus, minēts kā arguments būvniecības izvēlei, lai gan šāds rezultāts būtu arī atklāta konkursa gadījumā.
Arī ar privātā partnera piesaisti nav panāktas iespējami zemākas būvniecības izmaksas un attiecīgi nomas maksa. Konkursa rezultātā VNĪ, noslēdzot dalībnieku līgumu ar SIA "Mežaparks SPV" un nomas priekšlīgumu ar jaunizveidoto kopuzņēmumu SIA "Biroju Centrs Ezerparks", vienlaikus pārstāv atšķirīgas intereses – nodrošināt telpas VID par iespējami zemāku cenu un gūt peļņu no komercdarbības kopuzņēmumā, revīzijā secinājusi VK.
Turklāt VNĪ ir uzņēmusies neizdevīgas saistības, kuru pārtraukšanas gadījumā pret VNĪ var tikt vērsta prasība par zaudējumu, tai skaitā negūtās peļņas, atlīdzināšanu. Iespējamo kopējo zaudējumu apjomu VK nevar komentēt, jo arī uz šo informāciju attiecas dalībnieku līguma konfidencialitāte.
Lai panāktu saimnieciski izdevīgākas būvniecības un attiecīgi telpu nomas izmaksas, VK rosina pārskatīt nomas maksas noteikšanas nosacījumus.
Finanšu ministrija (FM), atsaucoties uz Valsts kontroles revīzijas secinājumiem, norāda, ka jau šā gada sākumā ar mērķi ievērojami samazināt telpu nomas maksu VNĪ un SIA "Mežaparks SPV" panāca vienošanos par grozījumiem dalībnieku līgumā un priekšlīgumā. Tā rezultātā VID par telpu lietošanu gadā maksās vismaz par 2 miljoniem eiro (1,4 miljoni latu) mazāku summu.
Noslēgtās vienošanās rezultātā mainīta nomas maksas aprēķināšanas kārtība, kas saskaņā ar VNĪ aplēsēm ļaus nomas maksu par VID lietotajām telpām samazināt par 800 tūkstošiem eiro (562 tūkstoši latu) gadā.
Tāpat vienošanās paredz izmaiņas kārtībā, kas nosaka uzkrājumu apmēru kārtējiem un kapitālajiem remontiem, tādējādi samazinot maksājamo summu vēl par provizoriski 1,3 miljoniem eiro (0,9 miljoni latu). Uzkrājums remontiem veidosies kā depozīts, uzkrāto līdzekļu izlietošana tiks saskaņota ar VID, piebilst FM. Neizlietotais atlikums, līguma termiņam beidzoties, tiks atdots VID.
Grozījumos atbilstoši VID šodienas struktūrai ietverts optimāls telpu platības samazinājums. Ap 2500 dienesta darbinieku strādās atvērta tipa biroja telpās 40 000 kvadrātmetru platībā sākotnēji plānoto 47 000 kvadrātmetru vietā.
FM atgādina, ka VID administratīvais aparāts šobrīd ir izkaisīts daudzās ēkās Rīgā. Tas rada sarežģījumus dienesta ikdienas darbā, piemēram, apgrūtina savstarpējo komunikāciju, būtiski kavē dokumentu apriti un sarežģī ēku apsaimniekošanas koordinēšanu, jo šobrīd VID ir jāspēj administrēt daudz īstermiņa nomas līgumu. Atrašanās 14 ēkās rada arī ievērojamus papildu administratīvos un saimnieciskos izdevumus – transportam, ikdienas pastam, savstarpējai saziņai u.tml., kurus, saglabājoties pašreizējai situācijai, vēl vairāk samazināt nav iespējams. Liela daļa telpu ir ļoti sliktā un pat kritiskā stāvoklī, tāpēc VID ir vajadzīga vienota jauna administratīvā ēka.
Jau vēstīts, ka pērn gada nogalē, divus gadus pēc valdības atļaujas būvēt jaunu VID "mājvietu" Mežaparkā un pārdomām par iespējamu projekta "iesaldēšanu" tā attīstība ir izkustējās no "nulles punkta" - Rīgas pilsētas būvvaldē tika iesniegts skiču projekts ēku kompleksam Mežaparkā, Talejas ielā 1. Plānots, ka jaunās biroju ēkas kopējā platība būs aptuveni 45,6 tūkstoši kvadrātmetru un 34 tūkstošus kvadrātmetru no tiem aizņems VID telpas, kurās darba vieta būs vairāk nekā 2500 cilvēkiem.
Lēmumu par jaunā ēku kompleksa būvniecību valdība pieņēma vēl 2008.gadā, kad VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) un bijušā Rīgas mēra Gundara Bojāra vadītais privātuzņēmums SIA "Mežaparks SPV" noslēdza līgumu par kopuzņēmuma SIA "Biroju Centrs Ezerparks" izveidi, lai realizētu šo projektu. Taču 2009.gada martā, mainoties valdībai, Finanšu ministrija nolēma vēlreiz izvērtēt projekta lietderību, toreiz arī publiski izskanēja pieļāvums apturēt šo projektu, taču tā dēļ valstij varētu rasties zaudējumi. "Mežaparks SV" toreiz pauda, ka vēlas projektu turpināt, jo zaudētājs šajā gadījumā būs tikai valsts.
Kamēr privātais investors sludināja skiču konkursu, kurā uzvarēja arhitektu birojs "Sarma & Norde", un arhitekti strādāja pie skicēm, ministrijas daba grupa vērtēja pašu projektu. Pērn vasarā FM secināja, ka projekts ir jāturpina, ņemot vēra arī būvniecības izmaksu kritumu un iepriekš noslēgto līgumu ar privāto investoru.
Vēlāk VNĪ un SIA "Mežaparks SPV" vienojušies par diviem miljoniem eiro (aptuveni 1,4 miljoniem latu) samazināt topošā VID kompleksa ikgadējo nomas maksu.
Projekta realizētāja SIA "Biroju centrs Ezerparks" dibinātāji ir "Mežaparks SPV" (68,5%) un "Valsts nekustamie īpašumi" (31,5%). Uzņēmuma pamatkapitālā, saskaņā ar līgumu, valsts ieguldīja 3,2 miljonus latu, bet "Mežaparks SPV" – mantisko un naudas ieguldījumu gandrīz deviņu miljonu latu apmērā.
VID administratīvo ēku komplekss atradīsies jaunajā dzīvojamā un komercapbūves kvartālā "Ezerparks", ko attīsta Lielbritānijā reģistrētā "New Europe Real Estate", kas ir SIA "Mežaparks SPV" īpašnieks.