47RS120203C216
Foto: Reuters/Scanpix
Nav vērts iedziļināties Sīrijas diktatora Bašara Asada nozīmīgajā lomā Kremļa Tuvo Austrumu ārpolitikā. Minēšu tikai pašu galveno šajā sakarā. Sīrijas režīms ir palicis vienīgais Kremļa sabiedrotais arābu pasaulē, vēl jo vairāk pēc pēdējās balsošanas ANO Drošības Padomē par Sīrijas krīzes noregulēšanu, uzliekot savas Veto tiesības Arābu Līgas valstu iniciatīvai, tādējādi izraisot aicinājumu Krievijas preču boikotam arābu valstīs. Asada režīms ir arī palicis pēdējais, kurš garantē Krievijas 5.operatīvajai kara eskadrai vienīgo Vidusjūras bāzes izmantošanu Tartusā un Kremlim svarīgu elektroniskās spiegošanas mezglu Tuvajos Austrumos.

Visbeidzot Asada režīms ir pēdējais arābu diktatoru režīms, kurš iepērk Krievijas bruņojumu vērā ņemamos daudzumos. Acīmredzams ir tas, ka Kremlim Sīrijas zaudēšana gadījumā, ja krīt Asada režīms, ir trieciens pa Krievijas ekonomiskajām, militārajām un ģeopolitiskajām interesēm. Savā ziņā tas ir arī jūtams sitiens pa Krievijas, kā lielvalsts, starptautisko reputāciju.

Krievijas ieņemtā pozīcija Sīrijas jautājumā liecina par Kremļa apjukumu un diplomātijas neveiksmēm Tuvajos Austrumos, par ko arī apstiprina Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova un ārējā izlūkošanas dienesta šefa Mihaila Fradkova steidzamā vizīte Sīrijā šīs nedēļās sākumā. Diez vai augstie Kremļa sūtņi ierodas pie Sīrijas diktatora lūgties piekāpties Arābu Līgas iniciatīvai par labprātīgu atkāpšanos no varas. Tas tad būtu pretrunā Krievijas Veto balsojumam. Paredzētās sarunas acīmredzot ir augstākās pakāpes slepenības līmenī, ja jau informācijas apmaiņas pa citiem iespējamajiem diplomātiskajiem kanāliem ir kļuvušas neiespējamas drošības apsvērumu pēc. Atgādinu, ka Krievijas ārlietu ministrs un ārējās izlūkošanas šefs parasti nemēdz kopā apmeklēt kādas valsts vadītāju bez īpaši svarīgiem iemesliem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!