Lietus un migla Rīgas ielās - 15
Foto: DELFI
Labklājības ministrijas (LM) aicinājumam izteikties par pensiju likuma grozījumiem un sniegt savus alternatīvus risinājumus sociālās sistēmas ilgtspējai kopumā atsaukušies vairāk nekā 700 iedzīvotāju.

LM pārstāve Marika Kupče aģentūru, ka kopumā aptaujā piedalījās 756 respondenti, taču speciālisti iegūtās atbildes vēl apkopo.

Iedzīvotāji varēja paust savu viedokli par četriem jautājumiem.

LM priekšlikumi paredz pašreiz noteikto pensionēšanās vecumu – 62 gadus – pakāpeniski paaugstināt no 2014.gada. Proti, 2014. un 2015.gada 1.janvārī pensionēšanās vecumu paredzēts paaugstināt par trim mēnešiem, bet no 2016.gada ik gadu to iecerēts paaugstināt par pusgadu, līdz 2020.gadā būs sasniegts 65 gadu vecums.

Ierosināts palielināt pensionēšanās vecumu priekšlaicīgo pensiju saņēmējiem. 2014. un 2015.gadā to paredzēts paaugstināt par trim mēnešiem, bet no 2016.gada – ik gadu par pusgadu, līdz 2020.gadā būs sasniegts 63 gadu vecums. Plānots arī noteikt tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi bez termiņa ierobežojuma.

No 2014.gada plānots palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 15 gadiem, bet no 2020.gada – līdz 20 gadiem.

Iecerēts arī izstrādāt vienotu izdienas pensiju likumu, nosakot, ka no 2014.gada pakāpeniski tiks paaugstināts izdienas pensijas vecums un pārskatīts izdienas pensijas stāžs, nepieļaujot izdienas pensiju saņēmēju loka paplašināšanu. Minēto likumu paredzēts izstrādāt līdz 2012.gada 1.decembrim.

Kupče aģentūru BNS informēja, ka pašlaik Valsts sekretāru sanāksmē izsludināta koncepcija par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā. Paredzams, ka tuvākajā laikā tā nonāks valdībā. Ja valdība to atbalstīs, tad LM gatavos pensiju likuma grozījumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!