kauslis
Krievijas prokuratūra izvirzījusi apsūdzības vienam no pieciem uzbrucējiem, kas pagājušā gadā Maskavas metro piekāva krievu tautības jaunieti no Latvijas, vēsta Krievijas mediji.

Kā pavēstīja piekautā jaunieša Gļeba Haritonova brālis, Krievijas likumsargi likuma priekšā nolēmuši saukt tikai vienu no uzbrucējiem - 1993.gadā dzimušo Arsēnu Džemakulovu, kuram izvirzītas apsūdzības par vieglu miesas bojājumu nodarīšanu.

Cietušā puse kategoriski nepiekrīt prokuratūras lēmumam un gatavojas to apstrīdēt.

Kā jau ziņots, Haritonova konflikts ar pieciem azerbaidžāņu tautības jauniešiem Maskavas metro izraisīja plašu ažiotāžu Krievijas presē.

Konflikts izcēlās 2011.gada 21.oktobrī ap plkst.12 starp pieciem Maskavas Pirmās profesionālās jurisprudences universitātes pirmā kursa studentiem. Vārdu pārmaiņa starp puišiem sākusies metro stacijā, bet vagonā jau izcēlies kautiņš, kurā būtiskus miesas bojājumus guvis 19 gadus vecais Latvijas valstspiederīgais Gļebs Haritonovs.

Neviens no vagonā esošajiem pasažieriem nav nekādi iejaucies situācijā. Nākamajā metro stacijā visus piecus konfliktā iesaistītos puišus aizturējusi milicija, bet smagi piekautais Haritonovs nogādāts slimnīcā.

Pēc sākotnējās apskates Haritonovs atlaists mājās, taču mājās viņam palicis slikti un viņš zaudējis samaņu, tāpēc vēlreiz nogādāts slimnīcā.

Puisim tad konstatēta slēgta galvas smadzeņu trauma, rokas lūzums un vairāki stipri sasitumi un asinsizplūdumi.

Pēc Haritonova stāstītā, viņš metro stacijā aizstāvējis kādu meiteni, kurai azerbaidžāņu puiši uzmākušies.

Savukārt pārējie konfliktā iesaistītie jaunieši kategoriski noraida Haritonova versiju, norādot, ka viņš pats izprovocējis konfliktu, izmantojot gāzes baloniņu.

Pēc Krievijas mediju ziņām, konflikta dalībnieki bijuši jau iepriekš pazīstami, jo visi mācās vienā mācību iestādē.

Pēc piedzīvotā Haritonovs nolēmis neturpināt studijas Maskavā, bet atgriezīsies Rīgā.

Puiša māte Inga Haritonova, kura ir emigrante no Latvijas, pēc notikušā uzrakstīja vēstuli Krievijas premjerministram Vladimiram Putinam, lūdzot padomu, kā pārliecināt dēlu palikt savā etniskajā dzimtenē Krievijā.

Haritonovas vēstule decembra sākumā tika nolasīta premjerministra televīzijas "tiešajā līnijā", taču pēc Putina sniegtās atbildes Haritonova paziņoja, ka jau tuvākajās dienās atgriezīsies Latvijā, jo Krievijā viņas ģimenei nav droši.

Piekautā studenta mātes vēstuli "tiešajā līnijā" nolasīja kinorežisors Ņikita Mihalkovs. "Pie jums vēršas trīs dēlu māte, [kinoinstitūta] VGIK absolvente Inga Haritonova. Mans vidējais dēls, 19 gadus vecais students pirmkursnieks Gļebs Haritonovs, šā [2011.] gada 21.oktobrī tika piekauts metro, kad aizstāvēja nepazīstamu meiteni, kurai piesējās pieci kaukāzieši. Neviens no līdzās esošajiem neiestājās par puisi, paldies Dievam, kāds izsauca policiju. Ar galvaskausa un smadzeņu traumu viņš nonāca Sklifosovska zinātniski pētnieciskajā institūtā," teikts viņas vēstulē.

"Pirms dažiem gadiem es aizbraucu no Latvijas, kur man bija interesants darbs, labs dzīvoklis un uzticami draugi. Es aizbraucu uz dzimteni, uz Krieviju, lai dēli šeit augtu un mācītos. Tagad es par to ļoti nožēloju. Kas viņus šeit gaida? Mani bērni ir audzināti pareizticības garā. Viņiem vārdi dzimtene, gods, cieņa, taisnīgums nav tukši vārdi. Kas notiek ar Krieviju? Šodien nedz sabiedrība, nedz skola, nedz ģimene nespēj bērniem un jaunatnei dot dzīvē konkrētus orientierus, pasargāt no cinisma, patvaļas un vardarbības," raksta studenta māte. "Esmu apjukusi un izmisusi par manā valstī notiekošo. Baidos par dēliem. Šodien Gļebs saka, ka viņš negrib palikt Krievijā. Pasakiet viņam kaut ko, lai viņš tā nedomātu."

Atbildē Putins sacīja, ka viņam ir vēstule no kāda uz Izraēlu aizbraukuša cilvēka, kurš grib atgriezties, uzslavēja sievieti, ka viņa labi audzinājusi dēlu, un aizstāvēja kaukāziešus: "Kas attiecas uz huligāniem, tad viņi var būt gan no Kaukāza, gan no Maskavas un diemžēl arī no manas dzimtās Ļeņingradas, Pēterburgas, no kurienes vien gribat."

Turklāt Putins patētiski piebilda: "Mēs vēl bieži sakām "dzimtene-māte". Jā, mūsu valsts vēl ir slima, bet no slimas mātes gultas prom nebrauc."

Ingai Haritonovai, kas vēstuli bija nosūtījusi Mihalkovam un nebija gaidījusi, ka jautājums tiks pāradresēts premjeram, Putina atbilde bija pilnīga vilšanās.

"Viņš man teica - sēdēt pie slimas mātes gultas. Es esmu sēdējusi pie slimas mātes gultas. Bet slimu māti neizved no pacietības. (..) Es vairs nezinu, ko darīt. Es nevaru iet uz barikādēm. Mani bērni šeit netiks galā. Viņus vienkārši nositīs. Man šeit nav aizsardzības. Bet ir jābūt cerībai. Ja dod cerību, katrs slimais ārstēsies. Bet kad nav cerības, tā ir depresija. Es negribu teikt, ka nemīlu Putinu, bet es viņam neticu," sacīja Haritonova.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!