f64_13_laimigais_090113_018
Foto: F64

Sešu apsūdzēto neierašanās dēļ Rīgas apgabaltiesai pirmdien atkal neizdevās sākt skatīt trešo no 13.janvāra grautiņu pamata kriminālprocesa izdalīto lietu pret 20 vīriešiem.

Kā informēja apgabaltiesas preses sekretārs Aigars Bērziņš, tikai par viena apsūdzētā neierašanās iemesliem tiesai bija zināms, bet pārējie pieci nebija devuši nekādu ziņu par to, kāpēc nav atnākuši uz tiesas sēdi.

Kriminālprocesa likums neļauj izskatīt lietu, kamēr nav klāt visi apsūdzētie, tāpēc tiesas sēde šodien tika atlikta līdz ceturtdienas, 19.jūlija, plkst.10.

Kā liecina dati Tiesu informatīvajā sistēmā, uz apsūdzēto sola šajā krimināllietā jāsēžas Vjačeslavam Koruškinam, Robertam Bogdānam, Oļegam Smirnovam, Deividam Savičam, Jurim Marnavskim, Edgaram Bogdanovam, Oļegam Moškovcevam, Vasilijam Ļebedevam, Eduardam Smoļakam, Kārlim Cunskim, Ivaram Saksonam, Jurijam Sibikinam, Andrejam Stepaņiščevam, Eduardam Pūcem, Artūram Trumsiņam, Ruslanam Ivanovam, Oskaram Bergmanim, Mārtiņam Šķēlem, Viktoram Vasiļjevam un Aivaram Zeltiņam.

LETA jau ziņoja, ka šā gada 5.janvārī Rīgas apgabaltiesa 13.janvāra grautiņu pamata krimināllietu pret 68 apsūdzētajiem sadalīja trīs daļās, izveidojot trīs jaunus kriminālprocesus. Viens no kriminālprocesiem tika izdalīts pret 23 apsūdzētajiem, otrs - pret 25, bet trešais - pret 20.

Kriminālprocesu pret 25 apsūdzētajiem šā gada maijā tiesa sadalīja četros atsevišķos kriminālprocesos. Kriminālprocess pret 23 apsūdzētajiem četrās atsevišķās tiesvedībās tika sadalīts jūnijā sākumā, bet kriminālprocess pret 20 apsūdzētajiem pagaidām vēl nav sadalīts sīkāk.

Kā ziņots, visos šajos kriminālprocesos visas personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma (KL) 225.panta 2.daļas, proti, par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, ja tās saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu, vardarbību pret personu vai pretošanos varas pārstāvjiem.

2009.gada 13.janvārī, kad Vecrīgā notika minētās nekārtības, vēl bija spēkā KL redakcija, kura par šādu nodarījumu kā sodu paredzēja brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem, bet vēlāk no KL 225.panta 2.daļa tika izslēgt.

Patlaban KL 225.pants "Masu nekārtības" paredz: "Par tādu masu nekārtību organizēšanu, kuras saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu vai ar vardarbību pret personu, vai ar pretošanos varas pārstāvjiem, vai par aktīvu piedalīšanos tajās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem."

Jau ziņots, ka 2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas Balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Kā novēroja aģentūra LETA, grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!