Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, vērtējot ieceri aizliegt enerģijas dzērienu pārdošanu nepilngadīgajiem, nolēma šajā diskusijā iesaistīt mediķus un pagaidām šo priekšlikumu tālāk nevirzīt, informēja Saeimas Preses dienests.
Deputāti otrdien nolēma pagaidām nevirzīt priekšlikumu Pārtikas aprites uzraudzības likumā aizliegt enerģijas dzērienu pārdošanu nepilngadīgajiem, bet, lai labāk izprastu enerģijas dzērienu ietekmi uz bērnu veselību, deputāti vienojās diskusijām komisijā atvēlēt vairāk laika, iesaistot arī mediķus. Komisija lēma turpināt diskusiju par šo jautājumu pēc divām nedēļām, informēja komisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).
Ierobežojums pārdot enerģijas dzērienus ir viens no soļiem, kā pasargāt bērnus no saslimšanas, jo pētījumi liecina, ka bērnu veselība valstī pasliktinās, viedokli pauda priekšlikumu iniciators, deputāts Vladimirs Reskājs (SC).
Deputāts Dzintars Zaķis (V) savukārt komisijas sēdē norādīja, ka vispirms nepieciešams skatīt kvalitatīvus pētījumus par enerģijas dzērienu ietekmi uz bērnu veselību, kā arī diskutēt par reklāmas ierobežojumiem un dzērienu marķējumiem. Arī deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS) aicināja domāt par enerģijas dzērienu reklāmas ierobežojumiem un informējošām akcijām skolās, jo pārdošanas aizliegums nav vienīgais problēmas risinājums.
Bērniem uzturā nav jālieto enerģijas dzērieni, jo paaugstinātais kofeīna daudzums organismā negatīvi ietekmē bērna veselību, atbalstu aizliegumam pārdot enerģijas dzērienus bērniem un pusaudžiem, pauda Veselības ministrijas pārstāve Ilze Straume. Savukārt Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas speciāliste Jeļena Zuboviča informēja, ka enerģijas dzērienus lieto viena trešā daļa pusaudžu.
Pret pārdošanas aizliegumu bija Latvijas Tirgotāju asociācija un Pārtikas uzņēmumu federācija, apgalvojot, ka nav pierādījumu enerģijas dzērienu kaitīgumam, un šāds priekšlikums esot pretrunā Eiropas Savienības normām.
Šī gada jūnijā Saeima atbalstīja priekšlikumu aizliegt pārdot enerģijas dzērienus personām, kas jaunākas par 18 gadiem, vienlaikus nododot Pārtikas aprites uzraudzības likuma grozījumus atkārtotai izskatīšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā.