Nākamgad Eiropas Savienības (ES) trūcīgāko personu pārtikas programmai Latvijā būs pieejami 5,2 miljoni eiro (3,64 miljoni latu), bet visā ES finansējums būs 500 miljonu eiro (350 miljoni latu, portālu ”Delfi” informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.
Visvairāk naudas trūcīgo atbalstam saņem Itālija, Spānija un Polija, bet kopumā Eiropas palīdzību izvēlējušās 19 valstis.
2013.gads būs pēdējais, kad programmu finansēs no ES lauksaimniecības budžeta. 23.oktobrī EK paredzējusi publicēt savu redzējumu par programmas darbību pēc 2013.gada.
"Mēs varam būt lepni par to, ko ES pārtikas paku programma daudzu gadu laikā ir sasniegusi, bet nu ir pienācis laiks apdomāt, kā turpmāk vislabāk reaģēt uz vistrūcīgāko personu vajadzībām,” ceturtdien paziņoja ES lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs.
"Mēs domājam, ka ES šī politika ir svarīga, it īpaši šajos grūtību apstākļos. Paredzams, ka nākamajā gadā ieguvēji būs aptuveni 18 miljoni cilvēku. Tādēļ Komisija ir ierosinājusi savā budžeta priekšlikumā 2014.–2020.gadam rezervēt 2,5 miljardus eiro, lai turpinātu programmu, kas palīdz vistrūcīgākajiem. Tā kā šis finansējums labāk atbilst ES nabadzības izskaušanas mērķim, tas tiks iekļauts sociālās kohēzijas politikā, nevis lauksaimniecības politikā.".
ES pārtikas paku programma ir spēkā kopš 1987. gada decembra, kad ES valstis pieņēma noteikumus par lauksaimniecības produktu valsts intervences krājumu (tirgū nerealizēto un tādēļ valsts iepirkto produktu) pieejamību dalībvalstīm, kuras vēlas tos izmantot kā pārtikas atbalstu vistrūcīgākajām personām ES. Tiek lēsts, ka katru gadu vairāk nekā 18 miljoni cilvēku visā ES gūst labumu no pārtikas palīdzības.
Vairākas reformas kopējo lauksaimniecības politiku ir padarījušas daudz vairāk orientētu uz tirgu un pazeminājušas intervences krājumu līmeni. Tādējādi 2012.gadā (pēc ilgas cīņas ar dalībvalstīm) programma beidzot tika pārskatīta, ieviešot arī ar uzturvērtības apsvērumiem saistītus pasākumus, lai atvieglotu piekļuvi produktiem brīvajā tirgū. Tagad pakās var iekļaut ne tikai ierastos putraimus, miltus vai eļļu, bet arī konservētus augļus un dārzeņus, liellopa gaļas un tunča konservus. 2013. gada programmā praktiski vairs nav paredzēts ņemt krājumus no intervences noliktavām.