Veselības aprūpes finansējuma sasaiti ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) nomaksu varētu ieviest, sākot no 2014.gada, nevis no nākamā gada 1.jūlija, kā tika prognozēts iepriekš, ekspresintervijā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško.
Viņa stāstīja, ka tuvākajā Ministru kabineta komitejas sēdē VM iesniegs izskatīšanai trīs veselības aprūpes finansēšanas koncepcijas priekšlikumus. Viens paredz pilnībā saglabāt pašlaik spēkā esošo situāciju. Otrs piedāvājums ir veselības aprūpes organizēšanu un finansēšanu sasaistīt ar nodokļu nomaksu. Trešais - ņemt vērā jau pilnībā spēkā esošo uz rezidenci balstīto principu, bet papildināt to ar konkrētu pazīmi, kas ļautu noteikt, vai cilvēks tiešām atrodas un darbojas Latvijā.
VM atbalstīs to koncepciju, kas paredz veselības aprūpes sasaiti ar IIN nomaksu.
Minētā koncepcija paredz sasaitīt iedzīvotāju tiesības saņemt pilnu veselības aprūpi ar to faktu, ka iedzīvotājiem ir aprēķināts IIN. "Esam vienojušies ar Finanšu ministriju (FM) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID), ka tas nebūs nodokļu nomaksas fakts, jo to patlaban ir diezgan apgrūtinoši uzskaitīt. Ja iedzīvotājam ir aprēķināts IIN un darba devējs to ir paziņojis VID, tad viņam būs tiesības uz pilnu veselības aprūpi," skaidroja VM pārstāve.
Taču, ja darba devējs nebūs iesniedz VID par IIN, cilvēkiem tiesības uz pamata pakalpojumu, kurā ietverta neatliekamā palīdzība, 100% kompensācija medikamentiem par tām diagnozēm, kas apdraud dzīvību, kā arī atsevišķām diagnozēm, kuru neārstēšana apdraud pašu indivīdu vai viņš apdraud sabiedrību, piemēram, tuberkuloze, psihiatriskās saslimšanās, grūtnieču aprūpe utt. Tāpat tiks turpināts atbalsts bērniem un pensionāriem.
Mūrmane-Umbraško norādīja, ka vēl gaidāmas diskusijas ar FM, jo VM prasa gan veselības aprūpes sasaisti ar nodokļu aprēķināšanas faktu, gan arī tiek prasīts līdz 2020.gadam palielināt finansējumu veselības aprūpei līdz 4,5% no iekšzemes kopprodukta (šogad tie ir 3,24%, bet nākamgad - 3,15%).
Pēc viņas sacītā, kopumā iebildumu pret VM virzīto priekšlikumu neesot. To atbalsta gan Latvijas Pašvaldību savienība, gan citas organizācijas. Mūrmane-Umbraško norādīja, ka vairāk tiekot diskutēts par tehniskiem jautājumiem, piemēram, datu bāzu savietošanu, grupām, kas būtu jāatbrīvo no šīs prasības utt.
Lai gan sākotnēji tika plānots, ka veselības aprūpēšanas finansēšanas jaunā kārtība stāsies spēkā nākamgad 1.jūlijām, VM eksperte atzīts, ka tas, ticamākais, notiks sākot ar 2014.gada janvāri.
Jau ziņots, ka veselības ministre Ingrīda Circene (V) iepriekš ir teikusi, ka iespējamie ieguvumi, ieviešot veselības obligātās apdrošināšanas sistēmu, būtu ēnu ekonomikas īpatsvara samazināšanās, valsts budžeta ieņēmumu palielināšanās, kā arī veselības budžeta prognozējamība un veselības pakalpojumu pieejamības uzlabošanās. Tāpat sistēma mazinātu diskrimināciju un retāk rastos situācijas, kad tiem cilvēkiem, kuriem ir vairāk naudas, ir lielāka pieeja pakalpojumiem.