nepilsonu-pase-lv1-2-bk
Foto: AFI

2012. gadā Latvijas pilsonībā uzņemtas 2213 personas, kas ir aptuveni par 5% mazāk nekā gadu iepriekš. Aktīvākie pilsonības tīkotāji ir nepilsoņi vecumā līdz 32 gadiem, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) apkopotā statistika.

Lielākā interese par Latvijas pilsonības iegūšanu vēl joprojām ir Rīgā, kur saņemti 1398 iesniegumi, savukārt ārpus Rīgas par naturalizācijas procesu salīdzinoši liela interese bijusi Liepājā – saņemts 151 iesniegums. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ievērojami ir samazinājusies interese par naturalizācijas procesu Daugavpilī, kur 2011.gadā saņemti 174 iesniegumi, bet 2012.gadā tikai 95 iesniegumi. No lielajām Latvijas pilsētām viszemākā nepilsoņu aktivitāte bija Alūksnē un Preiļos, kur pērn nav saņemts neviens naturalizācijas pieteikums.

PMLP norāda, ka ar katru gadu pieaug naturalizēto ārzemnieku skaits. 2012.gadā vispopulārākās valstis, kuru pilsoņi vēlas iegūt Latvijas pilsonību, ir Krievija, Ukraina, Baltkrievija. Joprojām aktīvākie pilsonības pretendenti ir nepilsoņi vecumā līdz 32 gadiem.

2012.gadā par 35% pieaudzis no naturalizācijas eksāmena valodas pārbaudes atbrīvoto skaits, ko PMLP Naturalizācijas pārvaldes vadītājs Igors Gorbunovs skaidro ar 2011.gada jūlijā pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem. Noteikumi paredz, ka Latvijas pilsonības pretendents tiek atbrīvots no valodas prasmes pārbaudes, ja tas pēc 2009.gada 1.septembra ieguvis B vai C līmeņa vērtējumu valsts valodas prasmes pārbaudē profesionālo un amata pienākumu veikšanai, pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai un Eiropas Savienības pilsoņa pastāvīgā iedzīvotāja statusa iegūšanai. No valsts valodas prasmes pārbaudījumiem atbrīvotas arī tās personas, kas, beidzot skolu, ieguvušas vismaz D līmeni centralizētajā eksāmenā latviešu valodā.

Kopumā kopš 1995. gada, kad Latvijā tika uzsākta naturalizācija, Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā ir uzņemtas 139 886 personas, tai skaitā 14 171 bērns.

Lai kļūtu par Latvijas pilsoni naturalizācijas kārtībā, personai ir jāvēršas jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no savas dzīvesvietas. Latvija pilsonībā tiek uzņemtas personas, kas apliecinājušas savu latviešu valodas prasmi, kā arī sekmīgi nokārtojušas Satversmes pamatnoteikumu, valsts himnas teksta un Latvijas vēstures zināšanas pārbaudi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!