Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem aģentūras varēs publicēt nepasūtītus valsts parāda vērtējumus tikai noteiktos laika periodos, savukārt privātie ieguldītāji varēs vērsties tiesā par kredītreitingu aģentūru nodarīto kaitējumu. Noteikumi paredz "griestus" arī akciju vai daļu īpatsvaram, kas kredītreitinga aģentūrai var piederēt uzņēmumā, kuru tā vērtē.
Pēc deputātu prasības aģentūrām būs jāpamato to publicēto reitingu pamatā esošie kritēriji. Ar kredītreitingu starpniecību nedrīkstēs ietekmēt politiku un aģentūras nedrīkstēs tieši ierosināt ekonomikas politikas virziena maiņu. Par jaunajiem noteikumiem jau panākta neoficiāla vienošanās ar Padomi.
"Jauna regula ļauj spert vairākus soļus uz priekšu ceļā uz mūsu sākotnējo mērķim, proti, lai uzņēmumi paši varētu veikt savas kredītspējas vērtējumus. Tie varētu nodrošināt dzīvotspējīgu un uzticamu alternatīvu ārējo kredītreitingu neierobežotajai varai pār uzņēmumiem un valstīm", norādīja par Parlamenta nostājas sagatavošanu atbildīgais deputātes Leonardo Domeniči (S&D, IT).
Noteikumi paredz, ka nepasūtītos valsts kredītreitingus varēs publicēt vismaz divas, bet ne vairāk kā trīs reizes gadā, saskaņā ar kredītreitingu aģentūras iepriekšējā gada beigās izziņoto kalendāru. Šos reitingus varēs publicēt tikai pēc ES reģistrēto tirdzniecības vietu slēgšanas un vismaz vienu stundu pirms to atvēršanas.
Ieguldītāji, kas paļaujas uz kredītreitingiem, varēs vērsties tiesā pret aģentūru, kuras sniegtais vērtējums nodarījis kaitējumu, ja tā vai nu tīši vai nolaidības dēļ pārkāpusi šos tiesības aktus, neatkarīgi no tā, vai attiecīgajam noguldītājam ir vai nav līgumattiecības ar attiecīgo kredītvērtētāju. Tas attieksies, piemēram, uz gadījumiem, ja kredītreitings publicēts pārkāpjot noteikumus par interešu konfliktu, vai publicēts atkāpjoties no iepriekš izziņotā kalendāra.
Lai mazinātu pārmērīgu paļaušanos uz kredītreitingiem, deputāti mudina kredītiestādes un ieguldījumu uzņēmumus izveidot iekšējas procedūras patstāvīgu kredītriska novērtējumu veikšanai. Eiropas Komisijai būtu jāizskata iespēja izveidot Eiropas kredītspējas novērtējums, rosina deputāti.
Līdz 2020. gadam nevienā no ES tiesību aktiem vairs nedrīkstēs būt tiešas atsauces uz ārējiem reitingiem, un finanšu iestādēm vairs nebūs pienākuma automātiski izlikt pārdošanā to aktīvus gadījumā, ja pazemināts to kredītvērtējums.
Kredītreitingu aģentūrai būs jāatturas no vērtējumu sniegšanas, ja personai, kam pieder vismaz 10% balsstiesību attiecīgajā aģentūrā, pieder akcijas vai tā veikusi ieguldījumus uzņēmumā, par kuru tiek veikts vērtējums.
Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem nevienai personai nedrīkstēs būt 5% un lielāka līdzdalība vienlaicīgi vairāk nekā vienā kredītreitingu aģentūrā, ja vien tā nepieder tai pašai grupai.