Ekspertu vērtējums: vai vērts siltināt 'brūkošās' padomju laika ēkas?
Foto: F64
Lielie apkures rēķini, kas šoziem pārsteiguši daudzu pilsētu iedzīvotājus, atkal aktualizēja diskusiju par un pret siltināšanu un jautājumu, vai ir vērts siltināt vecas padomju laikos celtās mājas, kuru "derīguma termiņš" jau sen beidzies. Ekspertu domas par to ir krasi atšķirīgas - no kritiskā vērtējuma par "katastrofālo" ēku stāvokli līdz mierinošajam pamudinājumam ēkas siltināt un reizē labot.

Būvfirmas "Re&Re" projektu vadītājs Dainis Učelnieks portālam "Delfi" atzina, ka nav dzirdējis vai redzējis kādu padomju laikos celtu ēku, kura būtu tik bēdīgā stāvokli, ka no tās būtu jāevakuē cilvēki, taču ēku izturība un mūža ilgums atšķiras, turklāt ne tikai no projekta vai uzcelšanas gada – katrai ēkai arī atšķiras būvēšanas un uzturēšanas kvalitāte. Viņš atgādināja, ka vienādas ēkas vienā laikā būvējuši gan speciālisti, gan padomju armijas karavīri, kas, protams, būtiski ietekmēja arī celtniecības kvalitāti, tāpēc prognozēt ēku ilgmūžību kopumā ir grūti.

Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvmateriālu un būvizstrādājumu profesoru grupas docents Juris Biršs ir noskaņots kritiskāk. Viņš portālam "Delfi" skaidroja, ka "padomju" laiku ēkas jāiedala trīs atšķirīgās grupās – Staļina laika celtnes ar ļoti biezām konstrukcijām, Hruščova laika ēkas un saliekamas dzelzsbetona mājas jeb tā dēvētās "bloku mājas" un tieši tās ir katastrofālā stāvoklī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!