Nacionālajā veselības dienestā (NVD) informēja, ka uz šī gada 31.janvāri visas četras klīnikas, ar kurām noslēgti līgumi par valsts apmaksātām medicīniskās apaugļošanas procedūrām, kopā saņēmušas 978 pieteikumus, tomēr gada laikā paredzēts veikt vien 275 šādas procedūras.
Veselības ministre pastāstīja, ka par papildu līdzekļu piešķiršanu šim mērķim šogad varētu lemt demogrāfijas programmā, ja tiks skatīti valsts budžeta grozījumi. Cik tieši naudas nepieciešams, viņa vēl nemācēja pateikt.
Circene pieļauj, ka 978 saņemtie pieteikumi varētu neatspoguļot reālo vajadzību, jo viena sieviete varētu būt pieteikusies gaidīšanas rindā vairākās medicīnas iestādēs. "Tomēr jāņem vērā, ka iepriekš tas bijis maksas pakalpojumus, līdz ar to pieprasījums pēc valsts apmaksātās medicīniskās apaugļošanas varētu būt ievērojami lielāks," nenoliedz ministre.
Šobrīd VM budžetā mākslīgās apaugļošanas procedūrām piešķirti 689 500 latu, trijos gados paredzot apmaksāt kopā 985 manipulācijas. Līdz 2012.gada beigām bija paredzēts veikt 50 medicīniskās apaugļošanas procedūras, šogad, kā minēts, plānotas 275 procedūras, bet 2014.gadā - 660.
Līgumus par valsts apmaksātām medicīniskās apaugļošanas procedūrām noslēgušas četras klīnikas - SIA "VASU", kur uz procedūru saņemti 87 pieteikumi, SIA "Reproduktīvās medicīnas centrs "Embrions"'', kur saņemti 447 pieteikumi, SIA "Klīnika EGV" ar 350 pieteikumiem un SIA "AVA Clinic" ar 94 pieteikumiem.
Kā ziņots, pērn oktobrī veselības ministre solīja, ka no valsts budžeta apmaksātajai neauglības cēloņu noteikšanai un mākslīgajai apaugļošanai kvotu un citu ierobežojumu nebūs.
"Uz 1.janvāri, kad skaidri redzēsim, cik būs pāru, kuriem vajadzīga palīdzība, mēs aprēķināsim, cik vajag papildu naudas, un jautāsim valdībai, lai viņi mums dod vēl," iepriekš teica ministre.
Circene arī minēja, ka lielās rindas izveidojušās tādēļ, ka 20 gadu garumā cilvēki nav varējuši saņemt šādu palīdzību un nav spējuši veikt to kā maksas pakalpojumu, bet tagad "visi vienā brīdī no neredzamās zonas iznākuši gaismā".