Diskusija par 'radio nodevu' nonākusi strupceļā – rosina vēlreiz skaidrot publiskā atskaņojuma jēdzienu
Foto: PantherMedia/Scanpix

Strupceļā nonākusi diskusija par tā dēvētās "radio klausīšanās nodevas" atcelšanu – Saeimas komisijas sēdē trešdien strīda dalībnieki trešdien secināja, ka nav skaidrs, kur tad var klausīties mūziku bez licences, un aicināja tomēr atļaut klausīties plašsaziņas līdzekļus – radio un televīziju – jebkur, arī publiskajās vietās, nemaksājot autortiesību nodevu.

Trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā, kurā skata grozījumus Autortiesību likumā, diskusijas nonāca strupceļā. Dalībnieki ne vien nespēja vienoties par to, vai likumā par mūzikas klausīšanos būtu jānorāda gan mantisks, gan nemantisks labums, ko klausītājs gūst, bet arī secināja – jāatgriežas pie jautājuma, kur tad īsti radio publiski var klausīties bez licences. Iepriekš tika konceptuāli panākta vienošanās - neprasīt maksu par mūzikas atskaņošanu ģimenes lokā, darba biedru vai draugu lokā. Taču trešdien vairāki komisijas dalībnieki aicināja vēlreiz atgriezties pie jautājuma par publiskās atskaņojuma definīciju, no kura atkarīgs, kam mūzikas atskaņošanai ir jāsamaksā autortiesību nodeva.

Trešdien komisijā tika lauzti šķēpi par to, cik liela nodeva būtu nosakāma publiskā atskaņojuma gadījumos. Autoru aizstāvji norādīja – likumā jāietver gan mantiskais, gan nemantiskais labums, kurš tiek gūts ar mūzikas atskaņošanu. Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/ Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) pārstāvji bilda, ka var būt situācijas, ka mantisks labums netiek gūts, taču pastāv arī nemantiskais labums, kuru var gūt, kā arī netiešs labums. Piemēram, tika minēta situācija grāmatveža birojā, kurā ierodas klients pēc konsultācijas un, dzirdot mūziku, gūst no tās netiešu labumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!