Par paredzētajām izmaiņām izdienas pensiju piešķiršanā vēl gaidāmas daudzas un smagas diskusijas, atzina labklājības ministre Ilze Viņķele.
Viņa norādīja, ka pašlaik Labklājības ministrija (LM) lūgusi valdību pagarināt iesniegšanas termiņu valdībā koncepcijai par izdienas pensijām, lai iecerētās izmaiņas izdienas pensiju sistēmā varētu apspriest ar nozaru un arodbiedrību pārstāvjiem.
Ministre pastāstīja, ka pašlaik tikšanās jau bijušas ar diplomātiskā dienesta pārstāvjiem, kuri ir norādījuši, ka varētu runāt par samērīgu izdienas pensiju vecuma paaugstināšanu. Šis jautājums ir pārrunājams arī ar iekšlietu sistēmā strādājošajiem, kā arī citu nozaru pārstāvjiem, kurus varētu ietekmēt plānotās izmaiņas. Tomēr visgrūtākās sarunas bijušas ar kultūras darbiniekiem. "Kultūras darbinieki ir ļoti sarežģīta auditorija. Sarunas no arodbiedrības tiek pieteiktas šādā formā ‒ mēs esam gatavi diskutēt, un mūsu piedāvājums diskusijai ir nemainīt neko," sacīja Viņķele. Viņa gan piemetināja, ka aizvien cer uz argumentētām sarunām iepretim emocionālām.
Vienlaikus ministre pavēstīja, ka izdienas pensijas kultūras nozares darbiniekiem ir kā zināms atliktais maksājumus par patlaban neadekvāti zemajām algām.
Pēc ministres teiktā, izdienas pensiju sistēma ir jāmaina, jo pašlaik to regulē astoņi dažādi likumi. Savukārt nākotnē jābūt trim līdz četriem likumiem ar dažādām variācijām, lai novērstu situācijas, ka viens policijā strādājošs izmeklētājs var pretendēt uz izdienas pensiju, bet, piemēram, finanšu policijā strādājošs izmeklētājs uz izdienas pensiju pretendēt nevar. "Ir jānovērš likumu nepilnības, lai šo pieeju saskaņotu," paskaidroja Viņķele.
Tāpat viņa minēja, ka izdienas pensiju piešķiršanas sistēma ir jāmaina, jo Latvijā ir pieņemts lēmums paaugstināt vispārējo pensionēšanās vecumu. Tas nozīmē, ka jāpārskata arī izdienas pensiju piešķiršanas vecums. "Uzturot nemainīgu izdienas pensiju piešķiršanas vecumu, mēs devalvējam izpratni par pensiju," piebilda ministre.
Labklājības ministrijā ir tapis koncepcijas projekts par izdienas pensiju piešķiršanu, jo ministrijā uzskata, ka Latvijā ir nepamatoti zems izdienas pensijas pieprasīšanas vecums, tāpēc ministrija ierosināja no 2016.gada to pakāpeniski paaugstināt. Tās projektā ir piedāvāti vairāki risinājuma varianti - turpināt piešķirt izdienas pensijas esošajam personu lokam, paplašināt izdienas pensiju saņēmēju loku, izdienas pensijas piešķirt aizsardzības, iekšlietu iestāžu amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm, kā arī valsts amatpersonām, kuras veic operatīvo darbību, tiesnešiem un prokuroriem.
Plānotās izmaiņas izraisījušas sašutumu vairākās profesiju pārstāvju arodbiedrībās, kurus tās tieši ietekmēs. Tālab labklājības ministre lūgs valdību pagarināt izdienas pensiju koncepcijas iesniegšanas termiņu līdz 1.septembrim, lai gaidāmās izmaiņas izdiskutētu ar iesaistītajām arodbiedrībām un resoriem, kā arī iegūtu konstruktīvus priekšlikumus koncepcijas sagatavošanai.